Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP tabanında aday tepkisi

CHP'de İstanbul için Sarıgül'ün adayları krize yol açarken, Ankara'da ise Taşdelen sıkıntısı yaşandı. Kırklareli'nde milletvekili Dibek, Edirne'de Başkan Sedefçi istifa etti

Giriş Tarihi: 11.2.2014
CHP'de adaylık krizi, tepki istifalarıyla tırmanıyor. CHP'nin kalesi olarak bilinen ilçelerin adaylarının belirlenmesinde İstanbul Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül ağırlığını koyarken bu durum partinin gerek yönetim gerekse de PM üyeleri düzeyinde krize yol açtı. MYK'nın ardından toplanan ve 13 saat süren Parti Meclisi'nde kesinleşen listeye göre, İstanbul Bakırköy'de Ateş Ünal Erzen'in yerine Bülent Kerimoğlu, Beşiktaş'ta İsmail Ünal'ın yerine Murat Haznedar, Avcılar'da Mustafa Değirmenci'nin yerine Handan Toprak, Adalar'da Mustafa Farsakoğlu'nun yerine Atilla Aytaç, Maltepe'de Mustafa Zengin'in yerine Kılıçdaroğlu'nun danışmanı Ali Kılıç, Sarıgül'den boşalan Şişli Belediye başkan adaylığına Hayri İnönü aday gösterildi. Beşiktaş'ta Sarıgül'ün siyasi danışmanı Tonguç Çoban'ın ismi PM üyelerinin sert muhalefeti nedeniyle listeden çıkarıldı. Çoban'ın yerine Sarıgül'ün avukatı Murat Haznedar, Beşiktaş adayı oldu. Çoban'ın ise Kadıköy ya da Çekmeköy'den aday gösterilebileceği belirtiliyor. Kadıköy ve Çekmeköy ilçeleri için aday belirleme yetkisi ise MYK'ya verildi. Sarıgül'ün eski eşi Aylin Kotil Beyoğlu'ndan aday gösterildi. Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz ise gitti geldi. MYK'dan çıkan listede Öz'ün yerine Hüsnü Süslü'nün aday gösterileceği belirtilmişti ancak gece yapılan oylamada Öz'ün adaylığı kabul edildi. Kadıköy için PM'de AKUT'un kurucusu Nasuh Mahruki'nin ismi de gündeme geldi. Bazı PM üyeleri Mahruki'nin İşçi Partisi üyesi olduğunu belirterek itirazda bulundu. Bunun üzerine de Mahruki'den vazgeçildi.

PARTİDEN İKİ İSTİFA

Edirne'de Recep Gürkan (milletvekili), Kırklareli'nde Mehmet Siyam Kesimoğlu (milletvekili), Tekirdağ'da Kadir Albayrak Belediye Başkan adayı oldu. Tercihe tepki gösteren Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek CHP'den istifa etti. Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi de aday gösterilmemesi üzerine partisinden istifa ederek DSP'ye geçeceğini açıkladı. Ankara'nın Çankaya ilçesinde ise Tunceli kökenli eski Çankaya Belediye Başkanı Doğan Taşdelen'in oğlu Alper Taşdelen'in aday gösterilmesi krize neden oldu. PM'de Çankaya'da aday adayı olan PM üyesi Durdu Özbolat'ın yanı sıra Murat Karayalçın'ın da Taşdelen ismine itiraz ettiği belirtiliyor. Karayalçın'ın PM üyeliğinden istifa etmeyi düşündüğü de iddia ediliyor. İzmir Buca'da ise, Levent Piriştina'nın aday gösterilmesi üzerine diğer 10 aday adayı yaptıkları ortak açıklamayla karara tepki gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP tabanında aday tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN