Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'da dev açılış

Başbakan Erdoğan, Batıkent-Sincan Metrosu'nun açılış töreninde halka hitap etti.

Giriş Tarihi: 12.2.2014 12:04 Güncelleme Tarihi: 12.2.2014 13:00
Batıkent-Sincan Metro Hattı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un katıldığı açılış töreninin ardından hizmete girdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Batıkent-Sincan metro hattının bir hafta süreyle ücretsiz hizmet vereceğini söyledi. Gül "Marmaray'da yine açılışı yaparken orada şunu söyledim. Böyle büyük hizmetler yapılınca, bir süre herkesin bundan faydalanması için, bir süre ücretsiz olabilir demiştim. Şimdi de sayın Başbakan'a, belediye başkanına sizlere sesleniyorum. Herhalde Sincan için de böyle bir şey düşünebilirsiniz. Belki bir hafta düşünebilirsiniz diye düşünüyorum. Ama tabi yine karar sizin olacaktır.

Sayın Başbakanımız bir hafta için ücretsiz herkes seyahat etsin demişsiniz. Tebrik ederim sağ olun hayırlı olsun. " dedi.

Başbakan Erdoğan da yaptığı konuşmada "Bugün Ankara için tarihi bir günü tarihi bir anı hep birlikte yaşıyoruz." dedi. İşte Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"Medeniyetler İttifakı projemize 135 ülke ve kuruluş destek veriyor.

Bugün Ankara'da bir büyük özlemi bir büyük hasreti sonlandırıyoruz. Azmettiğiniz zaman inandığınız zaman başarırsınız.

Yılsonu Keçiören Metrosunun test sürüşlerine başlayacağız. Çayyolu ve Keçiören'i açtıktan sonra Ankara'nın metro uzunluğu 67 kilometreye çıkacak.

Metro istasyonlarının üzerine kalı otoparkları yapalım. Vatandaş aracını park edip metroyu kullanabilsin.

Ankara'ya kapanıp kalan bir hükümet olmadık. Hep koşturduk hep çalıştık. Sanal tartışmalarla ülkenin gündemini ıskalamaktan ısrarla kaçındık.

Bizi gereksiz tartışmaların içine çekemeyeceksiniz.

Etlik'teki temelini attığımız şehir hastanemize yürütmenin durdurulması kararı geldi. Bunları anlamak mümkün değil.

Bu ülkede yapmamız gereken çok şey var. Bu ülke çok ihmal edildi. Hızımızı kesmeye çalışıyorlar.

Kurtuluş Savaşı'nı sevk ve idare eden Ankara, Yeni Türkiye'nin İstiklal Mücadelesi'ni de sürdürecektir. "

GÜL VATMAN KOLTUĞUNDA

Batıkent-Sincan Metrosu'nun ilk seferi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Erdoğan, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ve çok sayıda bakanın katımıyla gerçekleştirildi.

Metronun ilk seferinin haraket noktası Batıkent'teki Mesa istasyonuna ilk olarak TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay, Emrullah İşler ve Ali Babacan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu geldiler. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanyol Başbakanı Rajoy da istasyona birlikte inerek, vagonda bir süre bakanlarla sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de kendisini karşılayan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ankara Büyükşenir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile istasyona indi.

Daha sonra Gül, Çiçek, Erdoğan, Rajoy, Elvan ve Gökçek, sürücü bölümüne geçerek, vatmandan bilgi aldı. Vatman koltuğuna oturan Cumhurbaşkanı Gül, korna çalıp el sallayarak, ilk seferi başlattı. Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek, Başbakan Erdoğan, İspanya Başbakanı Rajoy ve çok sayıda bakanı taşıyan Metro, törenin yapılacağı Harikalar Diyarı'na ulaştı.

İstasyondaki ışıklı panolarda Türkçe ve İspanyolca "Batıkent-Sincan Metro hattına hoşgeldiniz" yazıldığı görüldü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'da dev açılış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN