Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Öz, Bolu'ya düz savcı

Giriş Tarihi: 12.2.2014

HSYK müfettişleri, Zekeriya Öz'ün "Dubai tatiline" ilişkin iddiaları ciddi bulduğunu belirtince, HSYK 1. Dairesi Öz'ü, Bolu'ya savcı olarak atadı. İstanbul, Ankara ve İzmir'e de 3'er yeni başsavcıvekili atandı

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), geçici yetki ile Bakırköy'de görev yapmakta olan İstanbul Başsavcıvekili Zekeriya Öz'ü Bolu'ya düz savcı olarak atadı. HSYK 1. Dairesi, bu kararını, HSYK müfettişlerinin başlattığı ve İstanbul'da devam eden soruşturmalarında Zekeriya Öz'ün Ali Ağaoğlu'na ait şirketler tarafından Dubai'ye tatile gönderildiği yönündeki iddiaların doğru olduğuna ilişkin notlarına dayandırdı.

166 HÂKİM VE SAVCIYA ATAMA
HSYK 1. Dairesi dünkü toplantısında eş ve mazeret durumu kararnamesini ele aldı. Kararname ile 166 hâkim ve savcının görev yeri değişti. Kararnamenin sürprizi ise Bakırköy Başsavcıvekilliği görevini geçici olarak yürüten İstanbul Başsavcıvekili Zekeriya Öz oldu. HSYK 1. Dairesi, mazeret ve eş durumu kararnamesini görüşmeden önce 17 Aralık operasyonu sonrasında başsavcıvekili Zekeriya Öz hakkındaki iddiaları soruşturmakla görevlendirilmiş olan HSYK müfettişleri ile temasa geçti. Müfettişler Daire'ye soruşturmanın devam ettiğini kaydederek, kısa bir bilgi notu gönderdiler.

NOT GELDİ, ÖZ GİTİ

Alınan bilgiye göre, bu notta Zekeriya Öz'ün Dubai tatilinin Ali Ağaoğlu şirketlerinin yetkililerince karşılandığı iddiasının gerçek olabileceğine dair bilgiler yer aldı. Notta ayrıca Öz'ün 17 Aralık operasyonunda soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği yönündeki iddiaların da ciddi olduğu bilgisi yer aldı.

1. DAİRE KARARI
HSYK 1. Dairesi, bu not üzerine Öz'ü de kararnameye dahil ederek Bolu'ya düz savcı olarak atadı. HSYK'nın kararnamesinde atamanın gerekçesi olarak "hizmet gereği" ibaresi yer aldı. Öz ile ilgili HSYK müfettişlerinin yürüttüğü soruşturmanın ise devam ettiği belirtildi.

3 ŞEHRE 3 BAŞSAVCIVEKİLİ
Bazı illerin başsavcılarını da değiştiren kararname ile İstanbul, Ankara ve İzmir'e de mevcutlara ek olarak 3 başsavcıvekili atandı. İstanbul başsavcıvekilliklerine İstanbul savcıları Selamettin Celep, Mehmet Salih Sol ve Faruk Erşen getirildi. Ankara'ya atanan 3 yeni başsavcıvekili ise Zafer Ediş, Veli Dalgalı ve Ramazan Kaya oldu. İzmir başsavcıvekilliklerine Kazım Arapoğlu, Orhun Sezer ve Muvaffak Meşe getirildi.

TALEPLER DEĞERLENDİRİLDİ

Kararname ile Erzurum Başsavcısı Ramazan Apaçık talebi üzerine Kahramanmaraş Başsavcısı oldu. Kahramanmaraş Başsavcısı Mustafa Küçük de Kocaeli Başsavcılığı'na getirildi. Yalova Başsavcısı Osman Kaçar, Kırıkkale Başsavcısı olarak atandı.

TASARI AFAD'DAN SONRA MECLİS'TE
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TBMM Genel Kurulu'nda, AFAD ile ilgili teklifin kanunlaşmasının ardından HSYK Kanun Teklifi'ni ele almayı planladıklarını açıkladı. Bozdağ, "Teklifin kalan maddelerini görüşeceğiz. Tekliften bazı maddeler çıkacak, bazıları ise değişecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öz, Bolu'ya düz savcı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN