Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıbrıs'ta 'çapraz görüşme' zamanı

Yeniden başlayan Kıbrıs müzakereleri, Davutoğlu'nun önerisi olan ve ay sonunda başlayacak 'çapraz görüşmelerle' sürecek

Giriş Tarihi: 13.2.2014
Başbakan Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki moon'a "50 yıllık sorunu artık çözelim. Müzakerelere başlayıp 3 ayda bitirelim" cümlesi ile başlattığı Kıbrıs'taki yeni çözüm sürecinde önemli bir aşama daha katediliyor. Kıbrıs'ta başlayan müzakere sürecinin devamı olarak kabul edilen çapraz görüşmelerin bu ay sonunda yapılması planlanıyor. Bu kapsamda Atina'ya gidecek Türk özel temsilci ile Ankara'ya gelecek Rum temsilciye eş zamanlı protokol uygulanacak.

EŞ ZAMANLI GÖRÜŞME
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun gündeme getirdiği Yunanistan ve Rumların da kabul ettiği çapraz görüşmeler şimdiye kadar hiç uygulanmamış bir diplomatik yöntem olacak. Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nden Özel Temsilci Andreas Mavroyannis Ankara'da Dışişleri Bakanlığı'nca, KKTC'nin Özel Temsilcisi Kudret Özersay da Atina'da Yunan Dışişleri Bakanlığı'nca eşzamanlı olarak kabul edilecek. İki ülkenin resmen tanımadığı ülke temsilcilerini kabul etmesi, ciddi bir adım olarak değerlendiriliyor. Bu ay sonuna kadar gerçekleşmesi planlanan ziyaretlerde ziyaretler aynı zamanda ve aynı seviyede müsteşar ya da müsteşar yardımcısı düzeyinde gerçekleşecek. Ankara ve Atina'daki görüşmelerin çok uzun sürmesi beklenmiyor. Bu çerçevede 6 ana başlıkla görüşmelerin genel olarak değerlendirilmesi öngörülüyor. Mehmet Ali Talat'ın cumhurba��kanlığı dönemindeki görüşmelerde Yönetim, mülkiyet, toprak, AB ile ilişkiler, ekonomi ve garantiler başlığı altındaki müzakerelerde bugüne kadar önemli ilerlemeler sağlanmıştı. Bu nedenle Türkiye ve KKTC, sorunun 3 ayda çözülebileceğini düşünüyor. Ardından ise referandum yapılması planlanıyor.

RUM KESİMİN DE KRİZ SİNYALİ
Öte yandan Rum kesiminde bir hükümet krizinin sinyalleri geliyor. Ankara, görüşmelerin ise bu krizden etkilenmemesi gerektiği görüşünü dile getiriyor. 50'nci yılına girilen Kıbrıs sorunu " Kıbrıslıların" planı ile çözülecek. KKTC'den bir yetkili, Annan planından bu güne birçok şeyin değiştiğini belirterek, "Annan planı yok, Kıbrıslıların planı var. 10 yılda şartlar değişti. Annan planında verdiğimiz toprakları şimdi veremeyiz. Ön şartımız yok hedefimiz var. BM'nin de tahammülü kalmadı. Ayak sürüyen bedelini öder" dedi.

ABD: BU FIRSATI KAÇİRMAYIN
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, "ABD, adil ve kalıcı bir Kıbrıs anlaşması için önemli adımlar niteliğindeki görüşmelerin yeniden başlamasını ve ortak metin üzerindeki mutabakatı memnuniyetle karşılar" dedi. Psaki, taraflara, fırsatı kaçırmamaları ve Ada'yı iki bölgeli, iki toplumlu federasyon olarak yeniden birleştirecek anlaşmaya yönelik somut ilerleme sağlamaları çağrısında bulundu. Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard da yaptığı yazılı açıklamada Kıbrıs'ta yeniden başlayan sürece desteklediklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıbrıs'ta 'çapraz görüşme' zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN