'Sanki ihtilale gidiyorlardı'

Giriş Tarihi: 13.2.2014

Adana'da MİT TIR'larına yapılan baskına ilişkin bir subay tarafından gönderilen ihbar mailinde "Operasyon hazırlığı tam bir ihtilal havası içinde geçti. Alt kademe kobay gibi kullanıldı" denildi

Adana Ceyhan'da 19 Ocak'ta Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) ait TIR'lara jandarma tarafından yapılan baskın, İçişleri Bakanlığı'na gönderilen bir ihbar mailinde 'ihtilal'e benzetildi. SABAH Özel İstihbarat Bölümü'nün ulaştığı ve İçişleri Bakanlığı'na, TIR baskınında kullanıldıklarını kaydeden bir subay tarafından gönderilen ihbar mailinde, "Operasyon hazırlıkları tam bir ihtilal havası içerisinde gerçekleşmiş, alt kademe personel kobay olarak kullanılmıştır" denildi. İhbarcı subay, mailinde, yaşananlardan rahatsızlık duyduğu için bakanlığa bilgi vermek istediğini belirtti ve operasyondaki garipliklerle ilgili önemli bilgiler paylaştı. Operasyon konusunda alt kademeye bilgi verilmediğini belirten subay, olay günü saat 09.00'da Adana'nın 5 ilçesinde görevli jandarma personelinin ihtilal havası içinde operasyona çağrıldığını kaydetti.

TALİMATI CELEPOĞLU VERMİŞ

Subayın, mailinde paylaştığı en önemli bilgi ise operasyon talimatının bölge komutanından geldiği ve alay komutanlarının da bölük komutanlarını aradığı şeklinde… Subayın verdiği bu bilgiye göre Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hamza Celepoğlu operasyonun talimatını veren isim. Oysa Celepoğlu'nun avukatı, SABAH'a müvekkilinin TIR baskınından haberdar olmadığını iddia etmişti. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen iki önemli soruşturmada delil olan subayın gönderdiği mailde ayrıca şu ifadelere yer verildi: "Operasyon günü, bölük komutanları emirlerinde bulunan asayiş ve istihbarat kısım komutanlarını aramış, 'Alay komutanı toplantı yapacak acil bölüğe gelin' emri verilmiştir. Personel konudan habersiz olmasına rağmen pazar günü bölüklerde toplanılmıştır. Bölüklerden araçlara binilerek, malum olay bölgesine gidilmiş, Alay Komutanı'nın toplantı yalanı olay yerine gidilince ortaya çıkmıştır. Olay yerinde bomba imha, narkotik, KOM, olay yeri inceleme unsurları vardı. Hatta nükleer alarm bile alınmıştı. Bu emri bilen başta Bölge Komutanı, sırasıyla Alay Komutanı, istihbarat şube müdürleri, Seyhan, Yüreğir, Sarıçam İlçe Jandarma komutanları ve Asayiş İstihbarat Kısım başçavuşları konunun içindedir. Alt kademeye kesinlikle bilgi sızdırılmamıştır. Komutan toplantı yapacak diye izin gününde kışlaya çağırılan alt kademe personel aptal yerine konulmuş, operasyon dönüşünde hukuk dışı şekilde cep telefonları toplanarak kontrol edilmiştir. Gelen müfettişler de kandırılarak gönderilmiştir. Olay tekrar araştırılırsa ve merkez ilçe personelinin ifadelerine başvurulursa gerçekler ortaya çıkacaktır."

MAİL İŞLEME KONULDU

Subayın gönderdiği ihbar maili, TIR'larla ilgili soruşturmayı yürüten Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hemen işleme konuldu. Mail, başsavcılıkça yürütülen 2014/117 numaralı casusluk soruşturması ile jandarma görevlileri hakkında görev sınırlarını aştıkları ve görevlerini kötüye kullandıkları gerekçesiyle başlatılan 2014/9245 numaralı soruşturma dosyasına delil olarak konuldu.

OPERASYON ÖNCESİ GİZLİ TOPLANTI
Adana'nın Ceyhan ilçesinde 19 Ocak'ta 3 TIR'a yapılan baskınla ilgili 17 Ocak'ta Adana Bölge Jandarma Komutanlığı'nda gizli bir toplantı gerçekleştirildiği de iddia edildi. Bu iddiaya göre, toplantıya Jandarma Bölge Komutanı ve İl Jandarma Alay Komutanı dâhil üst düzey jandarma personeli katıldı. Aynı gün hem Jandarma Bölge Komutanı Hamza Celepoğlu, hem de İl Jandarma Komutanı Özkan Çokay Adana'da Dışişleri Bakanlığı'nca verilen bir protokol yemeğine davetli olmalarına rağmen katılmadılar.

İHBARA EL KAİDE EKLENDİ
Adli çevrelerin tespitlerine göre baskınla ilgili Ankara'dan yapılan ihbarda TIR'ların plakaları harfler bile kodlanarak verilirken, sesli mesajda TIR'ların patlayıcı yüklü olduğu iddia edildi. İhbarla ilgili tutulan formda sesli ihbardaki patlayıcı madde ifadesine silah, mühimmat ve El Kaide ifadeleri de eklendi. Sesli ihbardaki patlayıcı ifadesine ekleme yapıldığı bilgisi soruşturma dosyasına da girdi.BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sanki ihtilale gidiyorlardı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN