Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terör istihbaratında 'somut paylaşım'

Türkiye, Afganistan, Pakistan liderlerini buluşturan zirvenin sonuç bildirisinde terörle mücadelede kararlılığa vurgu yapılarak, üç ülke arasında somut istihbarat paylaşımının başlatılacağı belirtildi

Giriş Tarihi: 14.2.2014
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile 3'lü zirve toplantısının 8'incisini gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Gül'ün ev sahipliği yaptığı zirve Çankaya Köşkü'nde yapıldı. Zirvenin, "Kısıtlı Katılımlı Üçlü Zirve Toplantısı"na Başbakan Tayyip Erdoğan da katıldı. Toplantının ardından Gül, Karzai, Şerif ve Erdoğan, fotoğraf çekimi için basın mensuplarının karşısına geçti. Gazetecilerin isteği üzerine liderler, el ele tutuşarak poz verdi. Cumhurbaşkanı Gül, 3'lü Zirve Süreci sayesinde ülkeler ve kurumlar arasında karşılıklı güven, diyalog ve ortak ilgi alanlarına giren konularda büyük ölçüde anlayış birliği oluşturulduğunu belirterek, "Zirve sürecinin şimdiye kadarki en büyük kazanımı herhalde budur" dedi. "Asya'nın Kalbinde Sürdürülebilir Barış" toplantısının genel oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı Gül, çalışmaların temelinde siyasi diyalog, güvenlik işbirliği ve kalkınma ortaklığının bulunduğunu belirtti. Gül, üç ülke arasında tarihi bağlardan kaynaklanan "halktan halka, gönülden gönüle" ilişkiler olduğunu vurguladı. Gül, şunları söyledi: "En başından itibaren işbirliğimize ivme kazandırmayı, kurumlarımız arasında ortak çalışma kültürünün pekiştirilmesini hedefledik. Bu mekanizma sayesinde ülkelerimiz ve kurumlarımız arasında karşılıklı güven, diyalog ve ortak ilgi alanlarımıza giren konularda büyük ölçüde anlayış birliği oluşturmakta muvaffak olduk. Sürecin şimdiye kadarki en büyük kazanımı herhalde budur. Bugüne kadarki kazanımlarımızı muhafaza ederek, bunlara yenilerini ilave etmek bakımından kritik bir dönemden geçiyoruz." Gül, devlet adamları olarak kendilerine düşenin, 3'lü Zirve Süreci'nin daha ileriye götürülmesini teminen, işbirliği ve ortaklık ruhunu temel alan müşterek vizyon temelinde, kararlılıkla hareket etmeyi sürdürmek olduğunu kaydetti. Ortak basın toplantısında konuşan Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, "Özetle, Afganistan'da barışı nasıl tesis edebiliriz, Pakistan'da hangi çalışmaları yapabiliriz, bunları görüştük" dedi. Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif ise "Pakistan olarak, Afganistan'daki barış ve uzlaşı sürecine katkıda bulunacağız" diye konuştu. Zirve sonrasında yayımlanan ortak bildiride, 3 kardeş ülke arasındaki yakın istişarelerin devam etmesi kararı alındığı açıklandı. Bildiride, Afganistan'da seçim sürecinin sorunsuz ve başarılı bir siyasi geçişin temini için önemi vurgulanarak, uygun güvenlik ortamının gerekliliğine dikkat çekildi. Afgan talibanına barış sürecine katılma çağrısı yapılan bildiride, terörün tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele konusunda kararlılık vurgulandı.

Gül: Yasada bir iki sıkıntı var, çalışıyoruz

Türkiye- Afganistan- Pakistan üçlü zirvesinin ardından soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İnternet Yasası konusunda değerlendirmesi ve bu yasayla ilgili tavrının ne olacağı şeklindeki bir soru üzerine şu yanıtı verdi: "Bahsettiğiniz yasa üzerinde çalışıyoruz. Bir iki sıkıntılı konu var. Üstünde çalışıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör istihbaratında 'somut paylaşım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN