Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HSYK raftan indi

TBMM Genel Kurulu'nda, askıya alınan HSYK düzenlemesi görüşmelerine yeniden başlandı. Kurul'un genelge çıkarma yetkisi, kapsamı daraltılarak yeniden getirildi

Giriş Tarihi: 15.2.2014
TBMM Genel Kurulu'nda bir bölümü kabul edilen, ancak daha sonra anayasa uzlaşması için rafa kaldırılan HSYK düzenlemesinin görüşmelerine dün yeniden başlandı. İki bölüm halinde görüşülen düzenlemenin 21 maddesi, askıya alınmadan önce Genel Kurul'da kabul edilmişti. Teklifin 23. maddesinde, verilen önerge ile değişikliğe gidildi. Komisyon aşamasında tekliften çıkarılan, HSYK'nın genelge çıkarma yetkisi daraltılarak geri getirildi. Kabul edilen düzenlemeye göre; Kurul sadece; adli ve idari yargı hakim ve savcıların mesleğe kabul etme, atama, nakletme, geçici yetki verme, yükselme ve birinci sınıfa ayırma, kadro dağıtma, meslekte uygun görülmeyenler hakkında karar verme, disiplin cezası verme, görevden uzaklaştırma ile hakim ve savcılar hakkında denetim, araştırma, inceleme ve soruşturma yapılması konularında genelge yayınlayabilecek. Adalet Bakanı'nın Teftiş Kurulu başkanını, başkan yardımcılarını ve genel sekreterleri atama yetkisinde ise bir değişiklik yapılmadı. Hakimler ve savcılar hakkında soruşturma, inceleme ve araştırma yapılmadığına yer olmadığına ilişkin olur verme yetkisi ise daraltıldı. Adalet Bakanı, sadece soruşturma ve incelemeye yer olmadığına ilişkin kararlarda olur verecek. Araştırmaya yer olmadığına ilişkin kararlarlar da ise bakan oluru aranmayacak. HSYK'nın 1. ve 2. dairelerinin 5, 3. Daire'nin ise 11 üyeden oluşmasına ilişkin Komisyon'da kabul edilen düzenlemeden de vazgeçildi. Bu arada görüşmeler sırasında tartışmalar da yaşandı. CHP'li milletvekilleri 3 kez kürsüyü işgal etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan'ın konuşması sırasında arbede çıktı. CHP'li Ali İhsan Köktürk, yüzüne bir yumruk darbesi aldı. Meclis Genel Kurulu, görüşmeler nedeniyle bugün ve yarın da çalışacak. Programları iptal edilen milletvekillerinden, Ankara'dan ayrılmamaları istendi.

Bozdağ: İspat etmeyen namussuzdur
HSYK görüşmeleri sırasında söz alan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, savcıları telefonla arayarak baskı yaptığı iddialarını yalanladı. Bozdağ, "Hiçbir savcıyı arayıp baskı yapmadım. 'Bu soruşturmayı kapatın' diyen namussuz ve şerefsizdir. Bunu diyen de, bu iddiasını ispatlamayan da namussuz ve şerefsizdir. 'Bekir Bozdağ böyle bir şey dememiştir.' Elinizde kaset, tutanak varsa ortaya koyun. Adalet Bakanı olarak bir soruşturmanın üzerinin örtülmesine tevessül etmem mümkün değil" dedi. Bozdağ, soruşturmalar için savcı ayarlandığı iddiaları için de "Savcı ayarlayan yoktur. Hiç kimsenin savcı ayarlaması mümkün değildir. Savcılar, anayasa ve yasalara uygun hareket ederler" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HSYK raftan indi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN