Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kırmızı Kitap' ayarı

Giriş Tarihi: 15.2.2014

Çözüm sürecinde yeni adım. 'Kırmızı Kitap'ın alt metinlerinden olan 'Terörle Mücadele Strateji Belgesi'nin ismi "Terörle Mücadele ve Demokratikleşme Strateji Belgesi" olarak değiştirildi

Çözüm Süreci ve demokratikleşme perspektifi Terörle Mücadele Strateji Belgesi'ne de girdi. Belgenin ismi değiştirildi. Belgeye 'demokratikleşme' eklenerek "Terörle Mücadele ve Demokratikleşme Strateji Belgesi" ismi verildi. Türkiye'nin Terörle Mücadele Strateji Belgesi, atılan demokratikleşme adımlarının ardından demokratikleşme belgesine dönüşüyor. Belgede çözüm süreci çerçevesinde; terörün beslendiği sosyal ve siyasal kaynakların kurutulmasına dönük yapılacak reformlar yer alacak. 'Kırmızı Kitap'ın alt metinlerinden olan Belge 2014 yılı içinde Başbakanlık Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı (KDGM) tarafından hazırlandıktan sonra Milli Güvenlik Kurulu'na sunulacak. Belge hazırlanırken daha önce uygulanmayan bir yöntemle çalışmalar yürütülüyor. KDGM koordinasyonunda ilk defa kurumlar arası bir çalışma gerçekleştiriliyor. Yapılan toplantılarla Terörle Mücadele Strateji Belgesi güncelleniyor. Belgenin güncelleme çalışmalarını ise KDGM bünyesindeki Planlama, Koordinasyon ve Sosyal Destek Daire Başkanlığı yürütüyor. Terörle Mücadele ve Demokratikleşme Strateji Belgesi, yeni düzenlemeyle birlikte çok boyutlu bir hale gelecek. Terörle mücadelenin siyasi, ekonomik ve sosyal boyutları da belgede yer alacak ve atılması gereken adımlar bu strateji belgesinde belirtilecek. Belgede terörle mücadele ve demokratikleşme noktasında 'çözüm odaklı' olarak güncellenecek. KDGM'nin 2014 Faaliyet Raporu'nda yer alan Terörle Mücadele ve Demokratikleşme Strateji Belgesi'nin yenilenmesinin yanı sıra başka önemli başlıklar da yer alıyor. Terörden etkilenilen bölgelerde vatandaşla temas halinde olan kamu görevlileri bölgenin sosyo-ekonomik yapısı hakkında bilgilendirilecek. Böylece kamu hizmetlerinde etkinliğin artırılması sağlanacak ve vatandaşların da devlete güveni artacak. 2014 Faaliyet Raporu'nda dikkat çeken hususlardan bir başkası ise şehit, gazi ve terör mağdurlarını ilgilendiriyor. Terörle mücadele sırasında zarar gören personele veya yakınlarına pozitif ayrımcılık sağlanacak. Terörden zarar gören bu vatandaşların hayatlarını daha rahat geçirmeleri için çalışma yapılarak, gerekirse mevzuatta değişiklik yapılmasına ilişkin alınan kararlar yetkililere iletilecek.

STK'LARLA İŞBİRLİĞİ

Terörle mücadele ve demokratikleşme noktasında atılan adımlar noktasında ulusal ve uluslar arası kamuoyu bilgilendirilecek. Ayrıca yurt içinde de kamuoyu bilgilendirilecek ve STK'larla da zaman zaman projeler geliştirilecek. Böylece kadınların, gençlerin ve çocukların ekonomik ve toplumsal yaşama aktif katılımları desteklenmiş olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kırmızı Kitap' ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN