Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türksat 4A uzayda

Giriş Tarihi: 15.2.2014

Türkiye'nin 5. uydusu TÜRKSAT 4A'yı taşıyan roket, Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden dün saat 23.09'da başarıyla fırlatıldı

Türkiye'nin 5'inci haberleşme uydusu TÜRSAT 4A, uzaya gönderildi. Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nde dün saat 23.09'da gerçekleştirilen fırlatma törenine, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile bakanlık bürokratları da katıldı. Japon ve Türk mühendislerce üretilen TÜRKSAT 4A, Türkiye'nin 5'inci uydusu oldu. Mevcut Türk uydularına göre daha güçlü sinyal kalitesine sahip olan TÜRKSAT 4A'nın manevra ömrü 30 yıldan fazla olacak.

AFRİKA'YI DA KAPSAYACAK

Uydunun kapsama alanında, Türkiye'nin yanı sıra Avrupa, Ortadoğu, Asya ve Afrika yer alacak. TÜRKSAT'nın yeni bir teknoloji olan "Ka Bant" frekansı sayesinde Türk televizyon ve radyo kanallarının yayınları, Avrupa ve Asya'nın ardından Afrika'yı da kuşatacak. Yaklaşık 5 ton ağırlığındaki uydu, 1750 MHz bant genişliğine sahip.

9 SAAT 13 DAKİKA SONRA İLK SİNYAL
TÜRKSAT 4A, ateşlemeden 5 dakika 47 saniye sonra fırlatıcı roketin kapsülünden çıkarak uzayla tanıştı. Breeze-M olarak adlandırılan alt-kademe roketinden de yaklaşık 9 saat sonra ayrılacak uydu, dünyanın etrafında dönmeye başlayacak. Uydunu kontrolü fırlatılışından hemen sonra Ankara'daki Gölbaşı Uydu Yer İstasyonu'na devredildi. Fırlatmadan 9 saat 13 dakika sonra ilk sinyalin alınması planlanan uydu, 50 derece doğu boylamın yaklaşık 3 ay kalacak. Bu sırada yörünge ve alt sistem kontolleri gerçekleştirilecek TÜRKSAT 4A, daha sonra 42 derece doğu boylamına yerleşecek.

ANKARA CANLI İZLEDİ
TÜRKSAT 4'nın uzaya gönderilmesi nedeniyle Ankara'daki Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nde tören düzenlendi. Fırlatma anı dev ekrandan canlı olarak takip edildi.

'HEDEF UYDU FIRLATMA TESİSİ KURMAK'
Baykonur Uzay Üssü'nde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "TÜRKSAT 4A'nın ardından, yılın ikinci yarısında TÜRKSAT 4B uydusunun da fırlatılmasıyla Türkiye haberleşme kapasitesini üç kat artıracak" dedi. Bu uyduların tam kapasite çalışmaya başlamasıyla Türkiye'nin her santimetrekaresinden internete erişimin kolaylaşacağını belirten Elvan, TÜRKSAT 5A ve TÜRKSAT 6A için de hazırlık çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Elvan, "Hedefimiz Türkiye'de de uydu fırlatacak tesisi kurmak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türksat 4A uzayda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN