Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 emniyet müdürüne sit soruşturması...

Ergenekon gibi kritik davalarda görev üstlenen 5 emniyet müdürü hakkında, İstanbul Sarıyer'de sit alanına inşaat gerekçesiyle soruşturma açıldı. Müdürler ifade verecek

Giriş Tarihi: 17.2.2014
İstanbul Sarıyer'de sit alanında inşaat yapmak isteyen 5 emniyet müdürü hakkında soruşturma başlatıldı. Aralarında, Ergenekon, Balyoz gibi davalarla ilgili operasyon döneminde Terörle Mücadele Şube Müdürü olan ve sonrasında "1. Sınıf" Emniyet müdürlüğüne terfi eden Tufan Ergüder'in de bulunduğu 5 isim, "Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu"na muhalefetle suçlanıyor. En hassas noktalarda görev yapan ve mesleklerinde hızla yükselen Tufan Ergüder, Cengiz Şenocak, Yılmaz Avcu, Veli Yıldız ve Metin Aşık savcılıkta ifade verecek.

İZİNSİZ İŞLEM TESPİT EDİLDİ
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde "paralel devlet yapılanması" nedeniyle yaşanan tayin hareketliliği sürerken, 5 Emniyet müdürüne de sit alanı soruşturması açıldı. Süreç, müdürlerin Zekeriyaköy Kasapçayırı'nda sit alanında ortak yer almasıyla başladı. Sit alanı, Zekeriyaköy'de 141 ada 6 parselde bin 309 metrekareyi kapsıyor. İddiaya göre; 9 hisseden 4'üne sahip olan Panorama Grup İnşaat Sanayi Ticaret Anonim Şirketi'yle kat karşılığı anlaşma yapıldı. Fakat alınan alan çayır konumundaydı, arsa niteliği taşımıyordu. Sit alanınında ikinci derece askeri yasak bölge içindeydi. Alan, arsaya çevrilmeden hafriyat işlemleri yürütülünce İstanbul 4. Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'na geçen yıl 12 Kasım'da şikâyet edildi. Komisyonun incelemesi sürerken, devreye Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü girdi. Alanla ilgili "Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na Muhalefet" suçlaması kapsamında soruşturma yürütüldü. Soruşturmanın ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün 19.11.2013 tarihli yazısı ve İstanbul 4. Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'nun 04-458 sayılı kararı geregince; "çayır" olarak geçen alan "arsa" olarak değiştirilmeden ve komisyon izni olmadan alanda işlem yapıldığı tespit edildi. Hazırlanan raporlarda özetle, "Alan çayır niteliğinde. Yapılaşma için önce arsa olarak değiştirilmesi gerekir. Alan harfedildiği için üzerinde herhangi bir ağaç ya da bitki örtüsü yok. Komisyonun uygun görüşü alınmadı. Sit alanında izinsiz uygulama yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi" denildi.

ALANIN ÇEVRESİNE BARİKAT...

Söz konusu 5 müdür hakkında 25 Kasım'da da suç duyurusunda bulunuldu. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Emin Ateşoğlu, Tufan Ergüder, Cengiz Şenocak, Yılmaz Avcu, Veli Yıldız ve Metin Aşık hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma açılan müdürlerin ifadelerine başvurulması istendi. Şu an müdürlerin hisselerinin bulunduğu alanın çevresi barikatla kapatılmış, alana inşaat malzemeleri konmuş. Panorama Grup'a ait alanda ise binalar yapılıyor. Alanın değeri bugün itibariyle 500 bin dolar (1 milyon 200 bin lira) civarında. Panorama Life Projesi olarak devam eden inşaatta ise metrekare daire birim fiyatı 6 bin lira.

KİM BU MÜDÜRLER?
Tufan Ergüder, Ergenekon operasyonlarının hız kazandığı 2009- 2010 döneminde Terörle Mücadele Şube Müdürü idi. "1. Sınıf" Emniyet müdürlüğüne terfi etti ve 2011'de Hakkâri İl Emniyet Müdürü oldu. Ankara Üniversitesi Hukuk mezunu ve Emniyet'e özel sınıf kadrosuyla geçiş yapan kadrodan...
Metin Aşık, Sarıyer İlçe Emniyet Müdürü'yken bir yıl önce Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü'ne atandı. Oradan da önceki gün Emniyet Genel Müdürlüğü'ne çekildi.
Cengiz Şenocak, Tufan Ergüder'le devre arkadaşı. Ergüder gibi 2011'de birinci sınıf emniyet müdürlüğüne terfi etti. İstanbul Valiliği'nde polis başmüfettişi olarak görev yaptı. 2012'de İstanbul Adile Sadullah Mermerci Polis Eğitim Merkezi Müdürlüğü'ne getirildi. Halen bu görevi sürdürüyor.
Yılmaz Avcu Çevik Kuvvetten Sorumlu İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı... Geçen yıl Emniyet Genel Müdürlüğü emrine verildi. Şu an Bakırköy ve Güngören'den Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı olan Avcu, bir fuhuş çetesiyle irtibatlı olduğu belirlenen bir bayan polisle yaşadığı ilişki nedeniyle soruşturma geçirmişti.
Veli Yıldız halen İstanbul Şükrü Balcı Polis Meslek Yüksek Okulu'nda öğretim görevlisi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 emniyet müdürüne sit soruşturması...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN