Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhuriyet tarihinde ikinci kez oluyor

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhuriyet tarihi, Türk siyaset kültürü ve Türkiye'de kadının konumu açısından sembolik önemi yüksek olan vekalet işlemine onay verdi.

Giriş Tarihi: 17.2.2014 10:14
Cumhurbaşkanı Gül'ün onayı ile Cumhuriyet tarihinde ikinci kez Cumhurbaşkanlığı'na bir kadın vekil vekalet edecek. Gül'e vekalet edecek TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Sosyal Demokrat Hareket Platformu'nda siyaset yaptıktan sonra 2007 seçiminde Ak Parti'den milletvekili seçilmişti.

Cumhurbaşkanı Gül, Macaristan ziyareti nedeniyle bugün Budapeşte'ye gitti. Cumhurbaşkanlığı'na bugün TBMM Başkanı Cemil Çiçek vekalet etti. Cumhurbaşkanlığı'na pazartesi ve salı günü ise TBMM Başkan Vekili Ayşe Nur Bahçekapılı vekalet edecek. Gül, Bahçekapılı'nın kendisine iki gün süreyle vekalet etme işlemini uygun buldu. 2010 yılının Eylül ayında da, Gül'ün BM Genel Kurulu programı ve dönemin Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin'in de aynı günlerde Almanya'da bulunması nedeniyle Cumhurbaşkanlığı'na MHP'li TBMM Başkanvekili Meral Akşener vekalet etmişti.

GÜL'Ü İLK KARŞILAYAN KADIN VEKİLDİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 24. Dönem 4. Yasama Yılı açılış töreninde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı karşıladı. Türkiye tarihinde ilk kez bir kadın vekil TBMM açılışında Cumhurbaşkanını karşıladı. Şimdiye kadar karşılamayı en yaşlı vekil yapıyordu. Cumhurbaşkanı Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül de ilk kez meclise gelerek, yeni yasama yılı açılış oturumuna katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhuriyet tarihinde ikinci kez oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN