İnsan ve çevre dostu marka şehirler geliyor

Giriş Tarihi: 17.2.2014

Belediye uygulamalarında mini referandum vaadi bulunan metinde "insan ve çevre dostu, müreffeh marka şehirler" sözü veriliyor

AK Parti, 30 Mart yerel seçimleri öncesi seçmene anlatacağı beyannameyi tamamladı. 50 kişilik ekip tarafından hazırlanan ve Başbakan Erdoğan tarafından 19 Şubat'ta açıklanması beklenenen beyannamede, 2023 vizyonu da dikkate alınarak yerel yönetimler için yeni dönemde neler yapılacaklar şöyle sıralandı:
MİNİ REFERANDUM YASASI: Belediye uygulamalarında mini referendum olarak bilinen plebisit yasası çıkarılacak. Yine vatandaşların görüşlerini dile getirdikleri kent konseyleri güçlendirilecek. Kent konseyleri belediyelerden daha özerk hale getirilecek.
MARKA ŞEHİRLER: İnsan ve çevre dostu, estetik katılımcı, müreffeh marka şehirler, Selçuklu ve Osmanlı mimarisi ağırlıklı estetik şehirler oluşturulacak. Yine şehrin tarihinde önemli yer edinmiş şahsiyetlerin heykelleri, yaşanmış olayları anlatan anıtlar, şehrin meydanlarına ve önemli mekanlarına yerleştirilecek. Şehrin mahallelelerine, sokaklarına önemli şahsiyetlerin tarihi olayların veya o şehre ait sembollerin adları verilecek. HER ŞEHRE MÜZE: Her şehre bir şehir müzesi inşa edilecek. Belediyeler o şehrin tarihini, önemli özelliklerini, kültürünü, mutfağını anlatan kitapların basımına özel kaynak harcayacak.
YENİ SİTE DÜZENLEMESİ: 500 konutu geçen her site, mahalle ilan edilecek, okul, sağlık merkezi, mabet ve diğer sosyal donatı alanları zorunlu hale getirilecek. Yeni dönemde bu çerçevede yeni bir site düzenlemesi yapılacak.
YAŞANABİLİR ÇEVRE VE ŞEHİRLER: Trafik sorunu asgariye indirilmiş, ulaşımı rahat, tertemiz havası ve doğası, tarihi ve kültürüyle bütünleşmiş, üst düzey estetiğe, etkin, duyarlı, şefaf yönetimlere, güçlü ekonomiye, huzurlu ve mutlu insanlara sahip, yaşanabilir çevre ve şehirler meydana getirilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnsan ve çevre dostu marka şehirler geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN