Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan: Sizin insanlığınız öldü mü?

Kabataş’ta tacize uğrayan başörtülü Z. Develioğlu’na karşı başlatılan linç kampanyasına, Başbakan Erdoğan’dan çok ağır cevap geldi.

Giriş Tarihi: 18.2.2014 13:00 Güncelleme Tarihi: 18.2.2014 13:11
Son günlerde yeniden gündeme gelen Kabataş'ta Bahçelievler Belediye Başkanı'nın başörtülü gelinine taciz vakası, Başbakan Erdoğan'ın bugün grup toplantısında yaptığı konuşmanın da en önemli konularından biriydi. Başbakan 8 ay sonra konuyu yeniden gündeme getiren, ağır tacize uğrayan bir kadına aynı cümlelerle aynı manşetlerle linç kampanyası başlatan medya organlarını ağır bir dille eleştirdi. İşte Başbakan'ın konuşmasının o bölümü:


KARINIZIN YÜZÜNE NASIL BAKIYORSUNUZ?

"Bahçelievler Belediye başkanımızın gelini Kabataş'ta yanında 6 aylık çocuğu ile linç girişimine maruz kalıyor. Bunu, ifade vererek izah ediyor, Yetmedi adli tıp raporuyla kendisinin ve bebeğinin vücudundaki darp izlerini belgeliyor. Haziran ayındaki bu linç girişimi yetmezmiş gibi bu sefer de 8 ay sonra medya yeniden linç girişimine başlıyor. O malum gazeteler, malum televizyonlar, aynı yerden emir ve talimat alarak, aynı cümlelerle, aynı manşetlerle, genç bir kadın üzerinden linç kampanyası başlatıyorlar. Ya Allah aşkına… Sizin insanlığınız öldü mü? Vicdanınız bu kadar mı karardı? Akşam eve gidince çocuklarınızın, eşinizin, anne babanızın yüzüne nasıl bakabiliyorsunuz? Aynı hadise Allah korusun sizin çocuklarınızın başına gelirse böyle mi davranırdınız?

İki hafta sonra 8 mart dünya kadınlar günü kutlanacak. Hangi yüzle kadın haklarından bahsedeceksiniz? Hangi yüzle kadına şiddete hayır diyeceksiniz? Bundan sonra her tecavüze uğrayan kadın, bunları ikna etmek için elinde görüntü kaydıyla mı dolaşacak? Kocasından şiddet gören eli yüzü kan içindeki kadın, iddiasını ispat etmek için elinde kayıtla mı gelecek? Sokakta kurşunlanarak öldürülmüş kadın, cesedinin yanına artık görüntü kaydı mı koyacak?


PATRONUNUZ BİR!

Ortada ifade tutanağı var, adli tıp raporu var, linç edilmiş bir kadın var, darp edilmiş bir bebek var… Bunlar çıkmışlar olayın nasıl olmadığını ispat etmeye çalışıyorlar. Vicdan, vicdan, vicdan… Bunu şuradan açık açık ifade edeceğim. Eğer o kadın başörtülü olmasaydı bu linç olur muydu? Dün başörtüsüne tuluat diyenler, işte bugün başörtülü bir kadın üzerinden başörtüsü düşmanlığını sürdürüyorlar. Bunu yapanların ilkeleri yok. Sınırları yok. Bunlar için helal yok, haram yok. Bunlar her işi meşru görüyor. Çünkü anlayış şu, ilke şu: Amaca ulaşmak için her yol meşrudur.

Gerektiğinde Hazreti Peygamberi miraçtan indirip kamyona bindiriyorlar, o şekilde her istediklerini meşru hale getiriyorlar. Ama ben diğerlerine sormak istiyorum. Yahu siz bunların arkasına neden takıldınız? Sizin bunlarla ne işiniz var? Cevabı çok basit, gezicilerle paralel örgütün patronu bir!"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan: Sizin insanlığınız öldü mü?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN