Sınır kapısına IŞİD kuşatması

Suriye'de IŞİD güçleri, Özgür Suriye Ordusu'ndan Kilis'in karşısında bulunan Esselame Sınır Kapısı'nı teslim etmesini istedi. Bölgede 30 bin mülteci bulunuyor

Giriş Tarihi: 18.2.2014
Kilis'in karşısındaki Esselame Sınır Kapısı'na dayanan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçleri, 30 bin sığınmacının da bulunduğu bölgenin kendilerine verilmesini istiyor. Gerginlik sürerken, Öncüpınar Sınır Kapısı da giriş çıkışlara kapanınca kilometrelerce kuyruk oluştu. Halep'in Azez ilçesinin yönetimini elinde bulunduran Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçleri ile Esselame Sınır Kapısı'nın kontrolünü elinde bulunduran Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Kuzey Kasırgası Tugayı arasındaki yönetim kavgası, yeni bir çatışmaya dönüşmek üzere. Kapıya dayanan IŞİD güçleri, sınır kapısının kendilerine verilmesini, aksi halde silahlı operasyona başlayacağını duyurdu. Gergin bekleyiş sürerken, Öncüpınar'ın karşısında bulunan sınır kapısı önceki gün tek taraflı olarak kapatıldı. Bunun üzerine Öncüpınar'dan geçişler de durdu. Suriye'ye yardım malzemeleri ile ticari amaçla yük taşıyan TIR'lar ile, Suriye tarafından gelecek yükleri için bekleyen araçlar uzun kuyruk oluşturdu. Kilis-Öncüpınar karayolunda çift şeritli 8 kilometrelik TIR kuyruğu bulunduğu belirtildi.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI
Kuzey Kasırgası Tugayı'nın kontrolünde bulunan Esselame Sınır Kapısı bölgesinde ayrıca 30 bin Suriyelinin kaldığı çadır ve konteynır kent bulunuyor. Buralarda barınan Suriyeliler, Türkiye'den gönderilen yardımlarla yaşamını sürdürüyor. IŞİD ve ÖSO güçleri arasında başlaması muhtemel çatışmada, 30 bin Suriyelinin iki ateş arasında kalması ihtimali de endişe yaratıyor. Gerginlik, sınırın Türkiye tarafından da yakından takip ediliyor. Öncüpınar Sınır Kapısı tampon bölgesindeki güvenlik tedbirleri artırıldı. Polis ve jandarma birlikleri, zırhlı araçlarla 24 saatinde devriye gezmeye başladı. Türk tarafına düşebilecek bomba, füze ya da kurşunlara anında karşılık vermek amacıyla sınır birliklerindeki alarm seviyesi de yükseltildi. Bu arada sınır kapısı olmasa da daha iç kesimlerde IŞİD ile ÖSO güçleri arasında zaman zaman yaşanan çatışma sesleri, Kilis'ten de duyuluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınır kapısına IŞİD kuşatması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN