28 Şubat'ta 'işkenceye' takipsizlik

28 Şubat ve sonrasındaki dönemde "işkence" iddiaları tescillenen Adil Serdar Saçan ve 8 şüpheli hakkında zamanaşımı dolduğu gerekçesiyle takipsizlik kararı verildi

Giriş Tarihi: 19.2.2014
TMK'nın 10. maddesiyle görevli İstanbul Cumhuriyet Savcısı Haluk Gedikli tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz yıl kasım ayında verilen kararda Adil Serdar Saçan, Alper Özdemir, Semih Günaydın, Ahmet İhtiyaroğlu, Serdar Akça, Metin Rakipoğlu, Yalçın Işık ve Candan Eren şüpheli sıfatıyla, Kartal İş, Arif Alp Aydın, Mehmet Penpegüllü ve Yurdagül Penpegüllü ise müşteki sıfatıyla yer aldı. Takipsizlik kararının gerekçesi ise 10 yıllık zamanaşımı süresi dolması olarak gösterildi. Kararda aynı dönemde aynı kişileri konu alan benzer şikâyetlerle ilgili açılan kamu davalarıyla ilgili 'kovuşturmaya yer olmadığına dair' kararlar verildiği de anımsatılarak, bu nedenle diğer davalar hakkında da kovuşturmaya yer olmadığı belirtildi.

İTİRAZ REDDEDİLDİ

Takipsizlik kararında, müştekilerin, 28 Şubat 1997 döneminde işlendiğini iddia ettikleri işkence ve kötü muamele suç isnadı ile ilgili şüpheliler hakkında 765 sayılı eski TCK hükümlerinin lehe olduğu ve bu hükümlerin uygulanması gerektiği vurgulanarak, bu doğrultuda işkence suçunun üst haddinin suç tarihindeki yasal düzenlemelere göre eski TCK'nın 243/1. maddesinde 5 yıl ağır hapis cezası olup, asli zamanaşımı süresinin de 10 yıl olduğu ve bu sürenin tamamlandığı öne sürüldü. Kamu davasının açılmasını isteyen müştekilerin talebi de Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nce reddedildi.

FİLİSTİN ASKILI MÜDÜR
28 Şubat sürecinde yapılan Örümcek Ağı operasyonunda işadamı Erol Kohen'den rüşvet aldığı ve üniversite öğrencilerine işkence yaptığı iddiasıyla meslekten ihraç edilen Saçan'ın, gözaltına aldığı kişilere işkence ettiği, İstanbul DGM Başsavcısı tarafından rapor edilmişti. Uluslararası Af Örgütü 2004'te yayımladığı raporunda ise, işkence yapmak ve yetkisi altındaki işkenceyi görmezden gelmekle suçlanan Adil Serdar Saçan'ın meslekten ihracının çok önemli bir karar olduğuna yer verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
28 Şubat'ta 'işkenceye' takipsizlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN