Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fatih Hilmioğlu'na tahliye

Giriş Tarihi: 20.2.2014 11:17 Güncelleme Tarihi: 20.2.2014 13:08
Anayasa Mahkemesi, Adli Tıp raporunun ardından Ergenekon Davası'ndan 23 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 5 yıldır Silivri Cezaevi'nde tutuklu bulunan Malatya İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun tedbiren tahliyesine karar verdi.

İleri düzeyde siroz hastası olan ve cezaevinde yatarken karaciğer kanseri olduğu ortaya çıkan Fatih Hilmioğlu için Çapa Tıp Fakültesi Sağlık Kurulu Başkanlığı tarafından "Cezaevi koşullarında kalması uygun değildir" raporu verilmişti.

Dokuz profesörün imzaladığı raporda, "Hastanın sağlığı açısından, cezaevi koşulları yerine fiziksel, psikososyal şartların daha sağlıklı olduğu ve her türlü tıbbi imkâna kolayca ulaşabileceği bir ortamda izlenmesinin uygun olacağı kanaati hasıl olmuştur" denildi.

Yüksek Mahkeme, raporun ulaşmasının ardından toplanarak Hilmioğlu'nun tahliye talebini içeren bireysel başvurusunu görüştü. Başvuruyu inceleyen Anayasa Mahkemesi, Hilmioğlu'nun hastalığı nedeniyle Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nden gelen rapor doğrultusunda tedbiren tahliyesini kararlaştırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fatih Hilmioğlu'na tahliye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN