Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sabah ne dediyse o

Giriş Tarihi: 20.2.2014

Fethullah Gülen'in teslim aldığı medyanın karartma çabalarına rağmen mızrak çuvala sığmadı. Son ses kayıtları SABAH'ın ısrarlı takibi, kirli ilişkileri ve gizli ittifakları deşifre etti

Çete lideri Fethullah Gülen'le CHP, medya patronu Aydın Doğan ve Mustafa Sarıgül arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran son ses kayıtları, SABAH'ın günler öncesinde "3'lü paralel cephe" manşetinden duyurduğu ittifakı doğruladı. Sarıgül'ün adaylığı daha Kılıçdaroğlu'nun kafasında bile netleşmemişken 25 Ekim 2013'te Samanyolu TV Genel Müdürü Hidayet Karaca'nın Fethullah Gülen'e, "Ayın 3'ünde Sarıgül'ün adaylığı parti meclisinde kabul edilecek" dediği anlaşıldı. Hürriyet gazetesi ise dün "Kimseden talimat almıyoruz" dedi ama ses kayıtları bunu yalanlıyor. Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Pensilvanya'ya giderek grubun polis ve yargıyla ilgili sıkıntılarının çözümü için Fethullah Gülen'den yardım istediğini itiraf etmişti. Aydın Doğan, Gülen'le irtibatına ilişkin ses kaydının yasal olmadığını söylüyor ama kendisine bağlı yayın organları, 17 Aralık'taki kirli operasyon sonrası ortaya dökülen yasa dışı iftira belgelerini yayımlamaktan kaçınmamıştı.

SARIGÜL İÇİN ANLAŞTILAR


STV Genel Müdürü Hidayet Karaca ile Fethullah Gülen'in, 25 Ekim 2013 tarihli telefon görüşmesinden, Gülen örgütüyle CHP'nin, Mustafa Sarıgül pazarlığı yaptığı anlaşılıyor. CHP Parti Meclisi daha Mustafa Sarıgül'ü partiye kabul etmeden bir buçuk ay önce, Kemal Kılıçdaroğlu ve partinin ileri gelenleri, halkın iradesini hiçe saymış ve böylesine önemli bir kararı, parti meclisine danışmadan almışlardı. CHP'ye geçeceği ve İBB adaylığı yılan hikâyesine dönen Sarıgül'ün başkan adayı olacağı, 2 Aralık'ta Washington'da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından ilk kez açıklanıyordu. Kılıçdaroğlu, "İstanbul adayımız belli. Mustafa Sarıgül önümüzdeki hafta büyük ihtimalle adaylığını açıklar" diyordu. O zaman, ne parti meclisi toplanmış, ne de Sarıgül CHP'ye kabul edilmişti. Bir diğer ilginç ayrıntı ise Kılıçdaroğlu'nun bu önemli açıklamayı yaptığı gezinin organizasyonunun da Fethullah Gülen örgütü tarafından yapılmasıydı. Gülen kasetinin CHP ile ilgili ortaya çıkardığı bir diğer gerçek de Genel Başkan Yardımcısı Aydın Ayaydın'ın, CHP ile Gülen ittifakına, "paralel köprü" vazifesi görmesi.

DOĞAN PENSİLVANYA'YA BAĞLI


SABAH bir süredir ısrarla, Aydın Doğan'ın sahibi olduğu Doğan Medya Grubu'nun, Türkiye'de siyaseti dizayn etme operasyonunda, CHP ve Gülen'le birlikte hareket ettiğine işaret ediyor. Haberlerinde, Hürriyet'in sahibi Aydın Doğan ve Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu'nun, Gülen örgütüne göbekten bağlı olduğunu vurguluyor. Hürriyet dünkü sayısında, "Kimseden talimat almıyoruz" açıklaması yaptı. Ancak Hürriyet'in Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, geçenlerde TV'de, Pensilvanya'ya giderek Fethullah Gülen'le görüştüğünü itiraf etmişti. Berberoğlu, Enver Aysever'in, "Gülen cemaatine Hürriyet gazetesi destek veriyor mu?" sorusuna, "Hayır, asla" yanıtını vermişti. Ancak Berberoğlu aynı konuşmasında, Fethullah Gülen'den Doğan grubuyla ilgili bazı ricalarda bulunduğunu itiraf etmişti. Son Fethullah Gülen kasetinde, 24 Eylül 2013 tarihine ait şu diyaloglar, Aydın Doğan'ın, Fethullah Gülen'le işbirliği halinde olduğunu ortaya koydu:
* Karaca: Hocam bugün Aydın Bey'le (Aydın Doğan) yemek yedik, konuştuk. Öncelikle selam ve hürmetleri var zatıâlinize.
* Gülen: Teşekkür ederim, sağ olsun.
* Karaca: "Beni cemaatin yanında diye göstererek farklı bir noktaya getirmeye çalıştılar. Bize geldiler Hizmet'in aleyhinde yazılar yazmak için" dedi. "Şu anda gerçek demokratlığı Hoca efendi temsil ediyor, bir tek Hoca efendi var" dedi. Bir ara, "Hatta ben de artık Başbakan'ın karşısına geçmeyi düşündüm, aleyhte yazılar yazayım, ne yaparsan yap, bununla bir yere varılamıyor" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Sabah ne dediyse o
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN