Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Askerlik Kanunu'na onay

Komutanların Yüce Divan'da yargılanmasını sağlayan düzenleme Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onayladı.

Giriş Tarihi: 21.2.2014 19:22 Güncelleme Tarihi: 21.2.2014 22:10
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 6519 sayılı "Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onayladı.

Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Gül, 6519 sayılı "Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u yayımlanmak üzere Başbakanlık'a gönderdi.

Kanunla, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları Yüce Divan'da yargılanabilecek. Kuvvet komutanları ve Genelkurmay başkanları için soruşturma açma izni ise Başbakan tarafından verilecek. Başbakan'ın onayı olmazsa soruşturma ve inceleme yapılamayacak. İsimsiz, imzasız, adressiz veya takma adla yapıldığı anlaşılan ya da belli bir olayı ve nedeni içermeyen, delilleri ve dayanakları gösterilmeyen ihbar ve şikayetler işleme konulmayacak. Düzenlemeyle albaylar, general ve amirallerin bir üst rütbeye terfileri üçlü kararname ile yapılacak. Astsubaylıktan subaylığa uygunluk işleminde üçlü kararname esası kaldırılacak. Bu işlem, bakan onayıyla yapılacak. Yasayla askere alınma yaşı da 20'den 21'e çekilecek. Hava değişimi ve istirahat sürelerinin askerlikten sayılacak kısmı, uzun dönemler için 90 günden 30 güne, kısa dönemler için 45 günden 15 güne düşürülecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Askerlik Kanunu'na onay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN