Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dershanelerle ilgili düzenleme komisyonda

Giriş Tarihi: 21.2.2014 18:45

Dershanelerle ilgili düzenleme getiren yasa tasarısının görüşmeleri, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Tasarı'nın görüşmeleri sırasında milletvekillerinin eleştirilerini yanıtladı.

Avcı, iki gün önce tasarının, 30 Mart'tan önce görüşüleceğini söylediğini ancak tasarıyı Meclis'e gönderirken gündemin uygun olması halinde Ocak ayında getireceklerini açıkladığını belirtti.

Meclis gündeminin daha sonra farklı tasarı ve tekliflerle yoğunlaştığını ifade eden Avcı, "Gruplar arası varılan mutabakatla seçim nedeniyle Mart'ta Meclis'in çalışmaması kararlaştırıldı. Bize grup başkanvekillerinden gelen bilgi, tasarının Meclis tatile girmeden komisyonda görüşülebileceği ancak Genel Kurul aşamasında sorun olabileceği çünkü Meclis'in tatile gireceği söylendi. Başkan ile görüştüğümüzde hiç olmazsa komisyonda görüşelim, komisyon aşaması tamamlanmış olur dedik. Sonra bir ihtimal, ayarlama imkanı doğabilirse hem komisyon hem Genel Kurul aşaması tamamlanır denildi. Bunun üzerine Başkan'dan rica ettik sizleri de onun üzerine davet ettik" diye konuştu.

Avcı, Meclis gündemini Milli Eğitim Bakanlığı ve bakanının belirlemediğini, grup yönetimleri, Başkanlık Divanı'nın belirlediğini vurgulayarak, "Meclis gündemini belirleme imkanımız olsaydı Ocak'ta görüşecektik. Bunun seçimlerle irtibatlandırılması doğru değil" dedi.

Alt komisyon kurulması taleplerine de yanıt veren Avcı, henüz tasarının bütünü üzerinde görüşmeye başlayamadıklarını söyledi. Avcı, hiçbir şey söylemeden, doğrudan alt komisyon üzerinden görüşülmesinin de makul olmadığını belirterek, "Daha derdimizi anlatamamışız, önce konuyu görelim, derdimizi anlatalım, neyi, nasıl yapmak istiyoruz onları söyleyelim, önerilerinizi duyalım. Birbirimizin ne dediğini, sakin şekilde dinlersek belki burada çözebiliriz, alt komisyona bile gerek kalmayabilir" diye konuştu.

Komisyon Başkanı Naci Bostancı, komisyonun çalışmalarının müzakerelere ve herkesin katkısına açık olduğunu ifade etti. Bostancı, iktidarın bütün rejimlerde olduğunu ancak muhalefetin sadece demokrasilerde önem taşıdığını, sürece katkı yapan en önemli aktörlerden biri olduğunu belirtti. Bostancı, muhalefetin vereceği katkılara açık olduklarını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dershanelerle ilgili düzenleme komisyonda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN