Polis şeflerine paralel oyun

Bir müdürün hesabına tombalacı para yatırdı, birini sahte raporlarla ihale davasına bağladılar, diğerine de restoran baskınıyla tuzak kuruldu. Üç polis şefi de görevden alındı

Giriş Tarihi: 21.2.2014
Polis okullarında başlayıp tüm emniyet birimlerini saran paralel yapının yaptıkları üst düzey bir emniyet yetkilisi tarafından çarpıcı iddialarla ifşa edildi. Emniyetteki İstihbarat, Terör, Organize, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Şubelerinin paralel yapı için hayati önem taşıdığını belirten polis şefi, kendilerine biat etmeyen eski İl Emniyet Müdürü Orhan Özdemir, Çocuk Suçları Şubesi Müdürü Selçuk Doğuş ve Altındağ İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Seydaoğulları gibi isimleri de çeşitli tuzaklarla diskalifye ettiğini vurguladı. Adını gizleyen polis şefi, paralel yapının, bir emniyet müdürünü tombalacının hesabına para yatırmasını sağlayarak, bir diğerini sahte bilirkişi raporlarıyla bir ihale davasına bağlayarak, bir diğerini de ailesiyle içkili restorana giden yaşı küçük çocuklar hakkında tutunak tutturduğu düzmece baskınla görevinden aldırdığını anlattı.

"ÖNLEYİCİ DİNLEME"YLE PARALI ŞANTAJ
Paralel yapının hakim olduğu Mali ve Asayiş Şubeleri bünyesinde düzenlenen İhale ve Fuhuş operasyonlarında istihbarata "Önleyici dinleme" yaptırıldığı takibe takılan zengin iş adamaları ile bürokratların hedef seçildiğini öne süren polis şefi, "Bu kişiler teknik takibe alınıyordu. Çarpık ilişkileri ve ihalelerde yaptıkları usulsüzlüklerle şantaj yapılarak, paralel yapı için bağış talebinde bulunuluyordu" dedi. Paralel yapının emrine girmeyen polis müdürlerine çeşitli tuzaklar kurulduğunu iddia eden polis şefi, 2009'da Emniyet Müdürü İbrahim Seydaoğulları'nın hesabına bir tombalacı tarafından para yatırılması sağlanarak hakkında soruşturma açıldığı ve görevinden alındığını kaydetti. Aynı şekilde 2010 yılında Ankara Emniyet Müdürlüğüne getirilen Orhan Özdemir'in de sahte bilirkişi raporlarıyla Kayseri'de yürütülen "İhaleye fesat karıştırmak ve çıkar amaçlı suç örgütüne üye olmak" operasyonuna dahil edildiğini savundu. Özdemir'in bu soruşturma kapsamında 4 ay cezaevinde kaldığı ardından beraat ettiğini belirtti.

BİAT ETMEYENLER DİSKALİFİYE EDİLDİ

Komplolara kurban giden bir diğer ismin de Çocuk Suçları Şube Müdürü Selçuk Doğuş olduğunu vurgulayan emniyet yetkilisi, paralel yapının Doğuş'a haber vermeden Çayyolu'nda o dönem Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu'nun da olduğu bir restoranda alkol denetimi yaptığını ve ailesinin yanında oturan 18 yaşından küçük çocuklara tutanak tutarak olayın büyümesini sağladıklarını vurguladı. Diğer müdürler gibi cemaate biat etmeyen Doğuş da bu soruşturma sonucunda görevinden alınarak, bir tuzakla diskalifiye edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polis şeflerine paralel oyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN