Uçan karargâh

Türkiye'nin ilk Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) uçağı bugün törenle envantere giriyor. 350 kilometre menzilde 3 bin cismi aynı anda tespit eden uçak, hava kuvvetlerimizi de şimdiden üst lige çıkardı

Giriş Tarihi: 21.2.2014
Geçtiğimiz günlerde Hava Kuvvetleri'ne teslim edilen 'Barış Kartalı', bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katılacağı törenle Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın envanterine giriyor. Sayılı ülkelerin sahip olduğu uçak, bu alanda Türkiye'yi de şimdiden bir üst lige de çıkarmış oldu. Havada 350 kilometre menzille 3 bin cismi aynı anda tespit ve takip eden Barış Kartalı Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda yapılacak tören öncesi gökyüzüne havalandı. Brifingle uçuş öncesi hazırlanan personel, Barış Kartalı'nda adeta askeri üssü aratmayan sistemle çalışıyor. Uçakta radar ihtisası olan subay ve astsubaylar görev yapıyor. Personel yemeklerini uçağın orta bölümündeki özel fırında ısıtarak yiyor. Verdikleri yemek arası sonrasında yeniden görevlerine dönüyor. Uçak, gerçekleştirilen test ve eğitim uçuşu sonrasında tekrar Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'na dönüyor ve ekip yerdeyken son brifingle uçuşu değerlendirerek görevini tamamlıyor.

20 SAAT GÖKYÜZÜNDE KALABİLİYOR

Tüm personeli ABD'nin Seattle kentindeki Boeing tesislerinde Boeing 737'ye özel başlangıç ve geçiş dönemi eğitimi alan Barış Kartalı, yakıt ikmali yapmadan 8-10 saat, yakıt ikmali ile birlikte 20 saate kadar havada kalabiliyor. 'Barış Kartalı Projesi' kapsamında 2015'e kadar 4 adet daha HİK teslim alınacak.

TÖREN BUGÜN
Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nca yürütülen 'Barış Kartalı Projesi' kapsamındaki ilk HİK uçağı, Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda bugün düzenlenecek törenle Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine giriyor. Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in yanı sıra üst düzey davetlilerin de katılması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uçan karargâh
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN