MİT'ten milletvekillerine yasa teklifi brifingi

TBMM'de MİT kanun teklifi konusunda milletvekillerini bilgilendiren MİT yetkilileri, "Yasa konjonktürel olarak getirilmedi. Çalışmalar dokuz aydır sürüyordu" dedi

Giriş Tarihi: 22.2.2014
MİT, yeni MİT kanun teklifi ile ilgili milletvekillerine brifing verdi. TBMM İçişleri Komisyonu'nun AK Partili üyelerini bilgilendiren MİT yetkilileri, "Yasa konjonktürel olarak getirilmedi. Dokuz aydır çalışmalar sürüyordu" dediler. MİT yetkilileri, şunları kaydetti:
MİT, şimdiye kadar çalışmalarının büyük bölümünü gizli yönetmeliklerle yapıyordu. Bu yönetmeliklerdeki bazı düzenlemelerin yasaya aktarılması zorunlu hale geldi.
Daha önce kurumlar arası protokolle yapılan birçok işlem ve faaliyet yapılamaz hale geldi. Mesela, THY'den yolcu listesi alınabiliyordu. THY halka açıldıktan sonra bu bilgileri vermeyeceğini, ticari faaliyetlerinde sıkıntıya neden olduğunu söyledi. Oysa ABD, kendisine yapılan uçuşların listesini THY dahil tüm şirketlerden alabiliyor. Biz ülkemize gelen uçuşlarda bile yasal dayanağı olmadığı için bilgi alamıyoruz.
MİT, bu bilgileri BDDK'da olduğu gibi gizli tutacak ve amacı dışında kullanmayacak. Bu uygulamanın dünyada da örnekleri var. Çok önemli bir olayda, ankesörlü telefondan arama yapılmış. Telefon kartı kredi kartı ile alınmış. Ticari sır gerekçesiyle hangi kredi kartı ile alındığı bilgisine bile ulaşamadık. Teklifin komisyondaki görüşmeleri sırasında, MİT'e yurt dışında verilen operasyonel yetkinin daha da geliştirilebileceği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MİT'ten milletvekillerine yasa teklifi brifingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN