'Parayı, tapuyu, her istediğimi verecek!'

Giriş Tarihi: 23.2.2014

Telekulak sadece siyaset değil magazin dünyasına da damga vurdu. En bilinen örnekse Sibel Can'dan boşanan Hakan Ural'la babası Selçuk Ural'ın, hakaret dolu tazminat konuşmalarıydı

Yasadışı dinlemelerle ilgili dizinin son perdesinde ünlüler var. Telekulak, çoğu zaman politik ve ekonomik stratejilere bağlıydı. Ancak bazen de aşk, ihanet ve ihtiras gibi daha magazinsel olaylar, yasadışı dinlemeleri tetikledi. Tıpkı sanatçı Sibel Can'ın boşandığı eşi Hakan Ural ile babası Selçuk Ural'ın bir televizyon kanalında yayımlanan Can hakkındaki konuşması ve bir jandarma astsubayın sevgilisini sahte evrakla dinletmesi gibi. 1999'un bahar ayları... Sibel Can, Ural'dan yüklü bir tazminat ödeyerek boşandı. Tam o günlerde bir magazin programında Hakan Ural ile Selçuk Ural'ın telefon konuşması yayımlandı. Kayıtlarda "Eşşek gibi istediğimi verecek. Paramı, tapuyu, arabayı versin. Dünyanın en ş... kadını bu" deniyordu.

ÖZEL DEDEKTİFLER, KGB AJANI...
Gizli elde edildiği anlaşılan telefon konuşmaları ile ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şubesi tarafından soruşturma başlatıldı. İz süren polis kısa sürede Senkron TV'ye ulaştı. Senkron TV'nin sahibi Levent Altınay'ın Amerika'dan, televizyon yapımcılığında kullanılan teknik malzeme adı altında dinleme cihazları getirttiği ortaya çıktı. Altınay ve adamları, özel olarak programlanmış bilgisayarlar, son derece gelişmiş dinleme aygıtlarıyla birçok ünlünün telefonunu dinliyordu. Aralarında Rus gizli servisi KGB için çalışmış bir Rus teknisyenin de bulunduğu 12 kişilik dinleme ekibi, "Eylül Gözler" olarak bilinen özel dedektif Neşe Aras'tan da yardım alarak, gündemdeki isimlerin ev ile cep telefonlarını dinliyor ve bu konuşmaların kasetlerini satıyordu. İddiaya göre; Sibel Can eski eşi ile babasının telefonlarının dinlenmesi için çeteye 75 bin lira verdi. Gözaltına alınan Can, Organize Suçlar ve Kaçakçılık Şube Müdürlüğü'ne çıkartıldı. Bunalıma girince 2 kadın polis, başında 24 saat nöbet tuttu. Polis, Altınay'ı Atatürk Havalimanı'nda ABD'ye uçmak isterken yakaladı. Gerisi çorap söküğü gibi geldi. Çete üyeleri dinledikleri kişileri tek tek söyledi ve yerleştirdikleri dinleme cihazlarının yerlerini gösterdi. CHP Ankara Belediye Başkan adayı Murat Karayalçın, gazeteci- yazar Perihan Mağden, İstanbul Mimarlar Odası eski Başkanı, Anıtlar Kurulu Koruma Grubu Üyesi ve Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Oktay Ekinci, Güneş Taner, Hakan Şükür gibi isimlerin de dinlendiği ortaya çıkarıldı.

İŞİN UCU GÖKKAFES'E UZANDI
Telefonu dinlenen Oktay Ekinci, ifadesinde inşaatına karşı çıktığı Gökkafes'in sahibi Mustafa Süzer'i suçladı. Ekinci "Bunlar Gökkafes aleyhine yazılar yazan Perihan Mağden'i de dinleyip tehdit etmişler" dedi. O dönem gazeteci Sedat Ergin de, "En azından yakın bir zamana kadar, Senkron TV'nin yüzde 52 hissesinin Kent TV'ye ait olduğu biliniyor. Kent TV'nin mülkiyeti ise aynı zamanda Gökkafes'in de sahibi olan Mustafa Süzer'e ait. Bir halka daha var: Senkron TV, Okmeydanı'ndaki modern stüdyosuna taşınmadan önce bir ara Kent TV ile komşu mekanlarda faaliyet göstermiş. Nerede? Önceki gün mühürlenen Gökkafes'in giriş katında" dedi. Savcıya ifade veren Sibel Can, savcılık tarafından serbest bırakıldı. Kurduğu dedektiflik şirketiyle telefon dinleyen Aras ve 8 adamı ise 10 ay hapse mahkûm oldu.

KISKANÇ ASTSUBAY SEVGİLİSİNİ DİNLETTİ
Telekulak bazen de aşk ilişkilerinde "devreye girdi." İstanbul İl Jandarma Alay Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü bünyesinde görev yapan teknik istihbarat astsubayı Murat B., sevgilisinin kendisini aldattığından şüpheleniyordu. Her gün onlarca kişi hakkında teknik takip evrakı düzenleyen astsubay sahte imzayla bir evrak düzenledi ve uluslararası bir uyuşturucu kaçakçılığı şüphelisi 4 telefonu takibe aldırdı. Yasadışı dinleme, Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanlığı'nda görevli bir kadın memurun dikkatini çekti. Soruşturma sonunda İstanbul Maslak'ta görev yapan Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Murat B. "Resmi belgede sahtecilik, özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek" suçlarından mahkemeye sevk edildi. Dinlediği telefon numaralarından birinin sevgilisi Hatice Ç.'ye ait olduğunu ve kıskandığı için dinlediğini söyleyen Murat B. "Bu numaraları sevgilimin çantasındaki bir kartvizitte gördüm, tek tek arayıp hepsinin erkekler tarafından kullanıldığını tespit ettim" dedi. Ancak 'sevgilisi' diye sahte isimle dinlettiği numara bir erkeğe ait çıktı. 20 Haziran-22 Temmuz 2009 arasındaki dinlemeye adı karışan Hatice Ç. ise sırra kadem bastı.

-BİTTİ-

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Parayı, tapuyu, her istediğimi verecek!'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN