Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Utanç davasında polis müdürüne 28 yıl hapis

Giriş Tarihi: 25.2.2014

Sakarya'da eski polis müdürü, 14 yaşındaki lise öğrencisi Ö.Ç.'ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 28 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. 30 sanığa verilen cezanın açıklanması ise ertelendi

Sakarya'da 14 yaşındaki lise öğrencisi kıza cinsel istismarda bulunulmasıyla ilgili davada karar çıktı. Aralarında eski emniyet müdürü N.Ş.'nin de bulunduğu 34 kişinin, 2 yıl önce 14 yaşındaki lise öğrencisi Ö.Ç.'ye "Cinsel istismarda bulundukları" iddiasıyla yargılandıkları dava dün Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Gizlilik kararı bulunan davanın duruşmasına tutuklu eski emniyet müdürü N.Ş. ile sanık avukatları katıldı. Mahkeme heyeti, eski polis müdürü N.Ş.'yi, "cinsel istismar" suçundan 19 yıl 4 ay, "Hürriyetten yoksun bırakma" suçundan da 9 yıl olmak üzere toplam 28 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı. Olay tarihinde 18 yaşından küçük olan çoğu lise öğrencisi 30 sanığa da "cinsel istismar" suçundan 3 ile 5 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi. Ancak mahkeme yaşları küçük olduğu için bu sanıkların cezalarında, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi. N.Ş.'ye yer temin ettiği iddia edilen polis müdürü E.D. ile futbol antrenörü S.T. ve futbolcu N.M.B. ise delil yetersizliğinden beraat etti.

'UTANÇ KARARI VERİLDİ'
Duruşmanın ardından adliye çıkışında bir açıklama yapan Ö.Ç.'nin avukatı Harika Günay Karataş, karardan dolayı üzgün olduklarını, temyize gideceklerini söyledi. Karataş, "Utanç davası olarak biliniyordu ve utanç kararı verildi. Sadece yaşı büyük olarak yargılanan emniyet müdürü ceza aldı. Bu cezayı da yeterli bulmuyoruz. Yargılanan diğer çocuklar hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararıyla hayatlarına devam edecekler. Müvekkilim suç işlendiği tarihte 15 yaşından küçük olmasına rağmen yapılan savunmalar rızaya dayandırıldı. Mahkeme eliyle desteklenen, meşrulaştırılan erkek egemen ahlakın bugün de burada tecelli ettiğini yine görüyoruz" dedi. Olayla ilgili soruşturma açılmasının ardından yurtdışına kaçan ve kırmızı bültenle aranan N.Ş. 4 Temmuz'da Türkiye'ye teslim edilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Utanç davasında polis müdürüne 28 yıl hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN