YSK'dan şüphe uyandıran 3 karar

Giriş Tarihi: 25.2.2014

1-Merkez yoklamasına girip istifa edenlere başka partilerden adaylığın önü açıldı. 2- Seçmen takibi yapılmadı. 3-CHP'nin geç başvurusu kabul edildi

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Yüksek Seçim Kurulu'na yönelik "Adil davranacaksınız adil. Oradaki koalisyonların ne olduğunu biliyoruz. Bu seçimlere gölge düşürmeye kimsenin hakkı yok" sözlerinin arkasında son dönemde YSK'nın alınan 3 önemli kararın olduğu ortaya çıktı. Başbakan Erdoğan, seçim meydanlarında YSK'nın son dönemde aldığı kararları eleştirdi. Erdoğan'ın eleştirdiği, YSK'nın verdiği üç önemli karar şöyle:
ADAYLIK YOLUNU AÇTI: YSK, bugüne kadar yapılan seçimlerde, merkez yoklamasına giren adayların listelerde yer verilmeyince istifa etmesi halinde başka bir partiden aday olmasına izin vermedi. İstifa eden adaylar sadece bağımsız aday olabiliyordu. Mart ayında yapılacak yerel seçim öncesi ise bu tablo değişti. YSK aldığı karar ile merkez yoklamasına girip istifa edenlere başka partilerden aday olmasının yolunu açtı. AK Partililer bu kararı, "Bizim partimize aday olan isimler illerinde çok güçlü. Aday gösterdiğimiz kişi en güçlü ise listede yer almayan da ikinci güçlü kişi. Listeye giremeyince gidip başka partiden aday olup oyları böleceği için böyle yol açılıyor" değerlendirmesi yaptı.
SEÇMEN TAKİBİ YAPILMADI: Bursa'nın Nilüfer ilçesinde bin 300 kişinin gösterilen ikamet adreslerinde oturmadığı tespit edildi. İlçe Seçim Kurulu'na bu durum bildirildi ve işlem yapılması istendi. İlçe Seçim Kurulu bu kişilerin gösterilen ikamette oturmadıklarının tespiti için Emniyet'e başvurdu. Ama verilen sürede kolluk kuvvetleri gerekli araştırmayı yapmadı. İlçe Seçim Kurulu da Emniyet'e "niye zamanında görevini yapmadın" diye sormadı. AK Parti, İlçe Seçim Kurulu'nun bu tavrı ile ilgili YSK'ya başvurdu. YSK bu başvuruyu reddetti.
SARIYER KARARI: CHP, İstanbul'un Sarıyer ilçesi listesini aday başvuru süresinin bitmesinden 9 dakika sonra İlçe Seçim Kurulu'na verdi. Sarıyer İlçe Seçim Kurulu, CHP'nin aday listesini yasal sürenin dolmasından sonra teslim ettiği gerekçesiyle seçime giremeyeceğine karar verdi. CHP'nin konuya ilişkin başvurusu üzerine toplanan YSK, Sarıyer İlçe Seçim Kurulu kararını iptal etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YSK'dan şüphe uyandıran 3 karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN