Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seçime kadar her ilden dinlemeler patlayacak

Başkent teyakkuzda. Değerlendirmelere göre "paralel dinlemeler" seçimlere kadar sürecek. Her ilden dinlenenlerin listesi yayımlanacak

Giriş Tarihi: 26.2.2014
7 bin kişinin uydurma terör örgütü iddiasıyla dinlemesi skandalına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın montajlanmış konuşmalarının servis edilmesi eklenince, Ankara teyakkuza geçti. Başkent'te yapılan değerlendirmelerde, "yerel seçimlere kadar geçecek sürede, her ilden dinlenenlerin listesinin yayımlanacağı" görüşü ortaya çıktı. Devlet içinde yapılanmış paralel örgütün, piyasaya sürdüğü illegal dinlemeler, montajlanmış kayıtlar ve yakın gelecekte neler yapabileceğine ilişkin, şu kritik analizler yapıldı:
* İL BAZINDA DİNLEME LİSTESİ: Güvenlik ve istihbarat birimlerine göre 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere kadar, 'yasaların arkasından dolanarak kaydedilen her ilden dinleme' servis edilecek. Alakasız insanların ismi başka bir ilden çıkacak" bilgisi verildi.
* 40 KİŞİLİK BÖCEK EKİBİ: Korsan dinleme ve casusluk faaliyeti Başbakan'ın ofislerinde böcek (dinleme cihazı) bulunmasına kadar uzanıyor. Değerlendirmelerde şu hususlar ön plana çıktı: 28 Aralık 2011'de Başbakan'ın Subayevleri'ndeki konutunda, 30 Aralık'ta Resmi Konut'ta böcek tespit edildi. Başbakan'ın kriptolu telefonunun hemen altında bulunuyordu. Başbakanı ve ortamı dinleyen cihazlardı. Önce Subayevleri'ndeki tespit edildi. O gün MGK toplantısı vardı. Bu cihaz bulununca Resmi Konut'taki ikinci cihazın bulunması daha kolay oldu. Başbakanlık Teftiş Kurulu soruşturma başlattı. Yeni şahıslara ve senaryolara ulaştı. Cihazlar, ileri teknik özelliklere sahip. Elektrik akımına bağlı ve kesintisiz yayın yapabiliyor. Bu dinlemeyi yapabilmek ciddi bir ekip işi. En az 40 kişi gerekiyor. TÜBİTAK raporuna bu cihazın ne kadar zamandır orada durduğunu tespiti için ihtiyaç duyuldu. Tespitlerde cihazların Başbakan'ın ameliyatı sonrası nekahet dönemine denk geliyor. Başbakan, iki ay Ankara'ya gelmemişti. İncelemeler sonrası arkasından bir ülke çıkmadı. Ancak Türkiye içinden şahıslar çıktı.

F T: TÜRKİYE "KORSAN TAPE ÇARŞISI"
Türkiye'deki tapeler skandalı, yabancı medyada ilginç yorumlara yol açtı. Financial Times gazetesinin Türkiye muhabiri Daniel Dombey, Türkiye'de her gün önemli şahsiyetlerin tapelerin ortaya çıktığını anlatarak girdiği yorumunda, Türkiye için "korsan tape çarşısı" ifadelerini kullandı. Dombey, Türk siyasetindeki durumu, İstanbul'daki hayatı felç uğratan yoğun sise benzettti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçime kadar her ilden dinlemeler patlayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN