Tapeler yurtdışına pazarlandı iddiası

Devleti dinleyen paralel yapının bu dökümleri yurtdışına servis ettiği belirtildi. Dinlemelerin casusluk kapsamında para karşılığı satıldığı da iddia ediliyor

Telekulak skandalının ortaya çıkmasıyla birlikte dinleme tapelerinin hangi amaçlarla kullanıldığı tartışılıyor. Devletin zirvesini örgütsel faaliyet kapsamında dinlemeye alan "Paralel yapı"nın tapeleri kimlere ve nasıl servis ettiği konusunda çarpıcı iddialar ortaya atılıyor. Buna göre üst düzey bürokratların dinlemelerinden hazırlanan bilgi dökümlerinin yurtdışına servis edildiği iddia edildi. Dinleme tapeleri bir havuzda toplanırken isteğe bağlı olarak yapılan dinlemeler sonrasında 'casusluk' kapsamında para karşılığında satıldığı istihbarat kuruluşlarının mercek altına aldığı iddia ediliyor.

İSTEĞE BAĞLI SERVİS
Paralel Yapı'nın 7 bin kişiyi dinlediğine yönelik savcılık kanalıyla ortaya çıkan skandalın perde arkasında büyük bir "Casusluk" skandalı iddiası gündeme geldi. Dinlenecek kişilerin nasıl tespit edildiği, listeyi kimin belirlediğine yönelik skandal bilgiler bir bir ortaya çıkmaya başladı. Dinlenen isimlerin rastgele seçilmediği, belirlenen listelerle dinlemeler yapıldı. Ortam ve telefon dinlemesiyle elde edilen veriler tapelere döküldü. Örgüt adı altında Türkiye'nin birçok bölgesinde yapılan dinleme tapeleri bir havuzda toplandı. Önemli veriler bir araya getirilerek isteğe bağlı servisler yapıldı.

ÖZEL DİNLEME BİRİMİ
"Paralel yapı"nın binlerce kişinin ses kayıtlarının muhafaza edildiği özel bir birim oluşturdukları öğrenildi. 24 saat çalışan birim ses kayıtlarına tapeler haline getirerek servis edilmesi gereken kendi içlerindeki birimlere gönderirken bu birimin yıllarca sistemli bir şekilde çalıştığı iddia edildi. Yapılan çalışmalarla ses tapelerinin dış servislere verilmesine yönelik deliLler toplanırken açılacak soruşturmalarda dinleme skandalının "casusluk" kapsamında değerlendirileceği öğrenildi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Tapeler yurtdışına pazarlandı iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN