Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaleidoscope Sound'dan ses kaydı açıklaması

Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan’ın gündemi bir süredir işgal eden ses kayıtları ile ilgili rapor açıklayan Kaleidoscope Sound, ses kaydının devamlılığı olan bir kayıt olmadığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 27.2.2014 17:42 Güncelleme Tarihi: 27.2.2014 17:55
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile oğlu N. Bilal Erdoğan'ın internete düşen telefon görüşmelerinin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı ile ilgili rapora imza atan Amerikalı Kaleidoscope Sound Stüdyosu resmi Facebook hesabından da yayınladığı raporu teyit etti. İşte Kaleidoscope Sound'un Facebook hesabından daha önce yayınladığı raporla ilgili yaptığı o açıklama;

"İlişikteki Kaleidoscope Sound mektubuna dair sorulara cevaptır:

Bu mektup, bugün, 26 şubat 2014 tarihinde, bir müşterinin analiz etmemiz için getirdiği kayıt üzerinde düzenleme mi yapıldığı yoksa kaydın devamlılık taşıyan bir konuşma mı olduğu hususunu mesleki görüşümüze göre tespit etmemizi istediğini doğrulamak içindir.

Biz ses kayıt, düzenleme ve karıştırmada uzmanlaşan ticari bir kayıt stüdyosuyuz. Ses adli bilişim uzmanları gibi bir referansımız yok, sadece ses uzmanları olarak edindiğimiz tecrübemiz var.

Kadromuzdaki mühendislerden biri olan kyle cassel küçük ve basit gibi görünen projeyi üstlenmek için uygundu. Sesi sistemimize yükledi ve ses dalgalarını gözlemleyerek sesi dinledi. Konuşmanın kimler arasında yapıldığı veya mahiyeti konusunda hiçbir farkındalığı yoktu. Sadece, gördükleri ve duyduklarına dair görüşünü sundu. Onun ilişikteki mektubu bunun sonuçlarını yansıtmaktadır ve ben de dinledim ve değerlendirmesinin arkasında duruyorum.

Bize analiz etmemiz için verilen kaydın gerçekten herkesin sorguladığı kayıt olup olmadığı hakkında hiçbir şey bilmiyoruz ama youtube'da duyduğumuz ile aynı gibi.
Söylenenleri anlayamadığımız gibi içeriğe dair hiçbir görüş sunmuyoruz. Bize kayıt üzerinde düzenleme mi yapıldığı yoksa kaydın devamlılığı olan bir kayıt mı olduğu soruldu. Profesyonel fikrimizce, devamlılığı olan bir kayıt değildir. Bunu aşan bir saptamada bulunabilmek için en azından bir anadil konuşuru olmak gerekmektedir.

Lütfen bunu tarafların masumluğuna ya da suçluluğuna dair bir emare olarak almayın; sadece sorulan soruya verilen bir cevaptır.

Saygılarımla,
Randy Crafton
Kaleidoscope Sound"
YAYINLANAN RAPORLAR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaleidoscope Sound'dan ses kaydı açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN