Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu’ndan sürpriz hamle

Giriş Tarihi: 28.2.2014 16:04 Güncelleme Tarihi: 28.2.2014 17:35

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ukrayna'yı ziyaret ederek ilgili tüm taraflarla görüşmeler gerçekleştireceğini söyledi.

Bulgaristan ziyareti kapsamında gazetecilere açıklamada bulunan Ahmet Davutoğlu, bu sabah Ukrayna'nın yeni dışişleri bakanıyla bir telefon görüşmesi yaptığını ve bugün Bulgaristan'ın Şumlu kentini ziyaretinin ardından Ukrayna'ya geçeceğini belirtti.

Davutoğlu, "Yarın Ukrayna'ya resmi ziyarette bulunacağım. İlgili tüm taraflarla görüşmeler gerçekleştireceğiz. Tabii Kırım'daki gelişmeleri özellikle yakından takip ediyoruz. Ukrayna Dışişleri Bakanı dışında Polonya Dışişleri Bakanı'yla da kendi talebi üzerine bir görüşmemiz oldu. Bütün ilgili ülkelerle yakın temas halindeyiz. Gerektiğinde muhataplarımla telefon görüşmeleri de yapacağım" diye konuştu.

Temaslarında Kırım'a dair ne gibi mesajlar verdiğinin sorulması üzerine Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Ukrayna, Avrasya'da istikrar anlamında en önemli ülkelerden, bizim de dost ve müttefik komşumuz olan bir ülke. Ukrayna içinde de Kırım, hem stratejik konumu itibariyle hem de çok etnikli, çok dinli yapısıyla özel öneme sahip. Ukrayna'da barış olmadan, istikrar olmadan Avrasya'da olması güç. Kırım'da olmadan da Ukrayna ve Karadeniz'de istikrar çok güç. O bakımdan, Kırım'daki gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz."

Kırım Tatarlarının durumuna da değinen Davutoğlu, Türkiye'nin Kırım'daki Tatar ve Türk soydaşlarla yakın temas halinde olduğunu vurgulayarak, "Ümit ederiz ki, Kırım'da değişik etnik ve dini geçmişe sahip olan bütün Kırımlılar barış içinde şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da yaşarlar" dedi.

Son 20 sene içinde Kırım'ın bu anlamda çok önemli bir gelişme kaydettiğine dikkati çeken Davutoğlu, şunları söyledi:

"Kırım, Karadeniz'de de Ukrayna'nın Türkiye'ye açılan bir kapısı. Türkiye ve Rusya'yla ilişkilerde çok önemli konuma sahip bir bölge. O bakımdan, Kırım'ın Ukrayna toprak bütünlüğü içinde ve özerkliğini de koruyarak barış içinde bir çözüme ulaşması bütün taraflar, komşu ülkeler ve başta Ukrayna için son derece önemlidir. Gece gündüz gelişmeleri takip ediyoruz ve gereken her türlü çalışmayı yapıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu’ndan sürpriz hamle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN