Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Türkiye’nin AB’de olması Avrupa’nın yararına”

Eskişehir’de Avrupa Birliğine Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu’nun toplantısına katılan AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu “AB Bakanlığı ve Eskişehir Valililiği bünyesindeki koordinasyon merkezinin, Avrupa standartlarına ulaşmak için projelerin hazırlanmasında çok büyük rolü vardır” dedi.

Giriş Tarihi: 28.2.2014 09:53
Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Basın Danışmanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Avrupa Birliğine Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu'nun toplantısında konuşma yapan AB Bakanı ve Başmuzakereci Mevlüt Çavuşoğlu AB Bakanlığı ve Eskişehir Valililiği bünyesindeki koordinasyon merkezinin, AB sürecine ve vatandaşlarımızın AB süreci ile ilgili katkılarının alınması ve AB fonları ile Eskişehir'de apasite kullanımının artırılması, Avrupa standartlarına ulaşmak için projelerin hazırlanmasında çok büyük rolü olduğunu belirtti.

Bakan Çavuşoğlu, AB sürecinde Ticaret odaları ve sanayi odalarının, sendikaların da önemli katkıları olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Özellikle Avrupa ile Türkiye arasında oluşturduğumuz diyalog ortamında artık kırsaldaki vatandaşlarımızın da katkısı var. Bugüne kadar AB fonları ile yaklaşık 370 bin vatandaşımızı Avrupa'ya göndermişiz. İki milyar lira civarında vatandaşın cebinden tek kuruş çıkmadan göndermişiz. Orada staj, eğitim ve çalışma imkanı bulmuşlar. 150 bin Avrupalıyı Türkiye'ye getirmişiz. Üniversitelerle işbirliği yapmışlar sivil toplum örgütleriyle ortak çalışmışlar. Biz yaptığımız incelemelerde görüyoruz ki Türkiye'ye gelen her Avrupalı sadece Antalya'ya gelen yılda 12 milyon turistten bahsetmiyorum. Bu kapsamda da gelen her Avrupalının halkımıza bakışı değişmiştir. Türkiye'nin ne kadar büyük bir ülke olduğunu, ekonomisinin çok güçlü olduğunu görüyorlar ve Türkiye'nin Ab sürecindeki düşünceleri de değişiyor. Türkiye'de bu kapsamda ağırladığımız her Avrupalı dostumuzun Türkiye'nin bir gönüllü temsilcisi olduğunu görüyoruz. Geçen yıl 70 bin öğrenci ve vatandaşımızı Ab ülkelerine gönderdik. Bu yıl da en az 70 bin vatandaşımızı göndereceğiz. Özellikle Erasmus denilen projeyi yeni bir çatı altında topladık. Tüm eğitim ve gençlik projelerinin programlarını ve vatandaşlara yönelik programları Erasmus+ çatısı altında topladık ve buna sporu da ekledik. Önümüzdeki 6 yılda sadece spor projelerine 266 milyon Avro, yani yaklaşık 800 milyon lira kaynak aktarıldı."


"TÜRKİYE'NİN AB'NİN İÇİNDE YER ALMASI AVRUPA'NIN YARARINADIR"

Avrupa Birliği kurumunun içinde Türkiye'nin de yer alması gerektiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu, Avrupa Birliği'nin de yararınadır. Hatta birçok Avrupalı dostlarımız bugün Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne olan ihtiyacından fazla Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu söylüyor. Bu sadece ekonomik bakımdan değil, dış politika, küresel güç olması, bölgesel sorunların çözülmesi gibi birçok unsurları birlikte değerlendirdiği zaman bu kanaatte olanlar var. Bu tür farklı görüşler olabilir ama karşılaştığımız en büyük sorun, ön yargılar. Yani Avrupa'da Türkiye'ye karşı bakışta Avrupa halkının bakışında ciddi bir ön yargı var. Bununda ırkçı partilere artan desteğe yansıdığını görüyoruz. O partilerin ulusal seçimlerde gücün artmasının sebebi de bu. Bundan olumsuz anlamda biz de etkileniyoruz. İlişkilerimizde, Ab üyelik sürecimizde bunların etkisi var. Biz özellikle Eskişehir'deki AB projelerinin başarılı olmasını takdirle izliyoruz. Eskişehir'de 427 projeye yaklaşık 45 milyon TL kaynak aktarmışız. Şuandaki üniversitelerimizin Erasmus kapsamında öğrencilerimiz tarafından yaptığı çalışma ve yurt dışına gitme ve yurt dışından öğrencilerin gelmesi bakımından Türkiye'de birinci. Eskişehir'in Türk Dünyası Kültür Başkentliği sürecini çok başarıyla gerçekleştirdiğini görüyoruz. Türk dünyasına yönelik proje sayımızı artırıyoruz. Artık Türkiye yardım alan bir ülke değil, yardım eden bir ülkedir. Yıllık 1,5 milyar dolarlık insani yardım yapıyor ve Türk dünyasına çok önemli katkılar sağlıyoruz."


VALİ TUNA: "AB DEMEK SADECE AVRO, İNSAN HAKLARI VE EKONOMİ DEMEK DEĞİLDİR"

"Avrupa demek sadece Avro, insan hakları ve ekonomi demek değil" diyen Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ise, "Avrupalı demek de sadece müşterek ulusal simgeleri paylaşan insan topluluğu demek değildir. Bu bakımdan Avrupa Birliği entelektüel, kültürel, sosyal ve teknik yönleri ile bir bütün olarak ele alınmalıdır" dedi.

"Avrupa Birliği, toplumun her alanında üye ülkelere belirli bir model uygulamaktadır. Bu kapsamda, AB çok uluslu ortaklıkların kurulmasına, bu ortaklıklarla fikir alışverişinin sağlanmasına, tecrübelerin paylaşılmasına, farklı uygulamalar arasında karşılaştırmaların yapılarak ortak politikaların, ortak hedeflerin tespit edildiği bir diyalog ortamının oluşturulmasına destek vermektedir.

Avrupa entegrasyonu sürecinde olan ülkelere ise sosyal, kültürel, ekonomik ve bilimsel katkıda bulunmak amacıyla ülkeler arasındaki iş birliği ile gerçekleşen "Avrupa Birliği Programları" sayesinde farklı toplumlardan gelen insanlar bir proje etrafında toplanarak dayanışma bilinci ile kültürlerarası etkileşimin gerçekleşmesi, Avrupa vatandaşlığı kavramının Avrupa yelpazesi altında bulunan toplumlarca benimsenmesi amaçlanmaktadır.

AB uyum sürecinde olan ülkemizin bu çalışmalara katılması ile Avrupalılaşma yaygınlaştırılarak bu sürece katkı sağlanmaktadır. Avrupa Birliği, bütünleşme sürecinde "AB etkisi" Türkiye için AB norm ve standartlarına uyum yönünde yaşanan köklü, yasal ve kurumsal dönüşümü içermektedir. Bu dönüşüm sürecinde sadece merkezi yönetimi değil, onun taşra teşkilatlarını, yerel yönetimleri ve toplumun tüm kesimlerini de içine alan çok kapsamlı bir koordinasyon gerekmektedir. Bu çerçevede ilimizde oluşturulan "Avrupa Birliğine Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu" dört yıldır faaliyetlerini başarıyla sürdürmektedir.


"5 MİLYON AVRO VE 9 MİLYON TÜRK LİRASI HİBE DESTEĞİ ALINMIŞTIR"

Eskişehir AB Dış İlişkiler ve Proje Koordinasyon Merkezi ise "Avrupa Birliğine Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu"ndan bir yıl önce Valilik Oluru ile kurulmuştur. Bu Merkez, kuruluşundan itibaren çeşitli kuruluşların açtığı teklif çağrılarını duyurmanın dışında proje danışmanlığı ve AB uzmanlık, proje yazma ve proje döngüsü eğitimleri vermektedir. Ulusal Ajans uzmanları ile kesintisiz bir iletişim hâlinde çalışan Merkezimizin koordinasyonunda 2010-2013 yılları arasında il genelinde toplam 136 proje uygulanmıştır. Bu projeler için yaklaşık. Bu projelerde emekleri olan başta Merkezimizin proje uzmanları olmak üzere tüm paydaşlara, verdikleri hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz.


"ESKİŞEHİR VALİLİĞİ OLARAK ULUSLARARASI BİR NETWORK OLUŞTURDUK"

Eskişehir'in Türk Dünyası Kültür Başkenti olması ve bu kapsamda yapılan çalışmalar sonucunda Eskişehir Valiliği olarak Türk dünyası ekseninde uluslararası bir network oluşturduk. Buna Avrupa Birliği'nde yaşayan ve üreten; hatta yerel yönetimlerde görev alarak söz sahibi olan kardeşlerimiz de dâhildir. AB'ye uyum sürecinin verimli geçmesinde Kültür Başkentliği'nin ve bu süreçte edindiğimiz birikimin büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Hatta daha şimdiden meyvelerini almaya başladık.
AB yaşam boyu öğrenme stratejisinde bulunan "bilgi toplumu"nu oluşturmak ve bireylerin bilgi ve becerilerini yenilemeleri için sürekli ve evrensel eğitime ulaşımlarını sağladığımız çalışmalarımıza Türk Dünyası Kültür Başkentliği ivme kazandıracaktır, inancındayız.
Avrupa Birliğine Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu'nun 2014 yılının ilk toplantısının şehrimiz ve ülkemiz için yeni güzel başlangıçlara ev sahipliği yapmasını temenni eder, bu süreçteki çalışmalarımızın hayırlara vesile olmasını dilerim."

Toplantıya; Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, AB Bakan Yardımcısı Alaattin Büyükkaya, AB Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Cangir, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanı Bülent Özcan, vali yardımcıları, kamu kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.


BAKAN ÇAVUŞOĞLU: "ESKİŞEHİRSPOR'U ÇOK BAŞARILI BULUYORUM"

Vali Güngör Azim Tuna ve Eskişehirspor Kulübü Başkanı Mesut Hoşcan, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu'na üzerinde futbolcuların imzası bulunan Eskişehirspor forması ve siyah-kırmızı atkı da hediye etti.
Bu esnada duygularını dile getiren Bakan Çavuşoğlu, Eskişehirspor'u yakından takip ettiğini belirterek, beğenerek izlediği Eskişehirsporlu taraftarların atkısını kaldırdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Türkiye’nin AB’de olması Avrupa’nın yararına”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN