Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zarrab ve 2 bakan çocuğuna tahliye

17 Aralık operasyonuyla tutuklanan son 5 kişi de tahliye edildi. İşadamı Reza Zarrab, eski bakan çocukları Barış Güler ve Salih Kaan Çağlayan'la birlikte 2 kişi daha tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı

17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklanan işadamı Reza Zarrab, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler ve eski Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kaan Çağlayan ile Hikmet Tuner ve Özgür Özdemir, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Nöbetçi İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvuran avukatlar, tahliye talebinde bulundu. Mahkeme, taleplere ilişkin soruşturma savcısından mütalaa aldı. Savcı Ekrem Aydıner mütalaasında delillerin toplanmaya devam ettiğini ve bilirkişi incelemelerinin sürdüğü gerekçesiyle tutukluluğun devamına karar verilmesini istedi.

DİNLEME KAYITLARI TEK BAŞINA

Mahkeme hâkimi İslam Çiçek ise soruşturma kapsamında tutuklu olan 5 kişinin de tahliyesine karar verdi. Şüpheliler hakkında yurt dışına çıkış yasağı koyan mahkeme, her cuma günü en yakın polis merkezine giderek imza vermelerini kararlaştırdı. Kararda, rüşvet alıp vermek ve örgüt kurma suçlarının şüpheliler lehine değişme ihtimali, delillerin toplanmış olması, sabit ikametgâh sahibi olmaları ve konumları gereği kaçma, delilleri karartma ihtimallerinin bulunmaması, gerekçe gösterildi. Kararda ayrıca toplanan tüm delillerin telefon dinleme ve teknik takip sonucu elde edildiği belirtilerek "Bu şekilde elde edilen delillerin yan delillerle desteklenmedikleri sürece tek başına esasa ilişkin delil mahiyetinde bulunmadığı açıktır" ifadesi kullanıldı. Şüphelilerin tutuklu kalmasının mağduriyetlerine sebebiyet vereceği kaydedildi.

İDDİANAME HAFTAYA YAZILACAK
Savcılık kaynaklarından edinilen bilgilere göre, ilk iddianamede Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in de şüpheliler arasında bulunduğu soruşturmaya ilişkin hazırlanacak. Soruşturma kapsamında Mustafa Demir ile kardeşi Sebahattin Demir'in de aralarında bulunduğu 8 kişi tutuklanmıştı. Tutuklanan şüpheliler avukatlarının itirazları üzerine tahliye edilmişlerdi. Öte yandan işadamı Reza Zarrab'ın da şüpheliler arasında bulunduğu soruşturmaya ilişkin ise bilirkişi raporunun beklendiği öğrenildi. Bu soruşturmada Reza Zarrab'ın da aralarında bulunduğu 14 şüpheli tutuklanmış, şüphelilerden 9'u tahliye edilmişti. Soruşturmada eski bakanlar Zafer Çağlayan ile Muammer Güler oğulları Salih Kaan Çağlayan ve Barış Güler ile Reza Zarrab'ın da aralarında bulunduğu 5 tutuklu şüpheli kalmıştı. Savcılığın şu sıralar tanık ifadeleri aldığı soruşturmada ihtiyaç olması halinde bazı şüphelilerin yeniden ifadelerine başvurulabileceği belirtildi. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından ise iddianamenin yazımına başlanacak. TOKİ soruşturması olarak bilinen soruşturmaya yönelik iddianamenin ise dosyada tutuklu olmaması nedeniyle en son hazırlanacağı öğrenildi.

Erdoğan: Hak yerini buldu
Başbakan Erdoğan: Adaletin yerini bulacağından emindim. Hak yerini buldu. Beklentim bu istikametteydi.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: "Sonuçta bir adli karardır. Soruşturma devam ettiği için şu aşamada bir şey söylememiz doğru olmaz. Soruşturma süreci içerisinde verilen tutuklama kararı veya verilen tahliye kararı tamamen mahkemenin takdirinde olan bir konudur. Yani bu konuda bir şey söylemem doğru olmaz."
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı: "En üstün güç, hukuk ve adalettir."

'Kapatmaya çalışıyorlar'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: "Daha önce tahliye edileceklerini söylemiştik. Şimdi yolsuzluk dosyalarını kapatmaya çalışıyorlar."
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi: "HSYK, Adalet Bakanı'nın emrine verildi ve Adalet Bakanı'nın emrine verilen HSYK'da bugün bakan atamalarını gerçekleştirdi. Aynı gün İstanbul'daki mahkeme bakan çocuklarını ve Reza Zarrab'ı serbest bıraktı. Türkiye'de bu hükümet döneminde artık adalet bitmiştir, kalmamıştır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zarrab ve 2 bakan çocuğuna tahliye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN