Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gülen'in dikenleri

Cemaatin İstanbul'daki İslam Akademisi ve Kültür Merkezi inşaatının 5 katlı ruhsatı 12 kata çıktı. Helikopter pistleri ve çıkma katlar kaçak olarak yapıldı

Giriş Tarihi: 2.3.2014
İstanbul Maltepe'de, mülkiyeti Fethullah Gülen'e ait olan Sema Eğt. Öğr. İşl. Sağ. Hizm. A.Ş. tarafından Gülen Cemaati'ne ait organizasyonlara ev sahipliği yapması için inşaatına başlanan Uluğbey İslam Akademisi ve Kongre Merkezi çevre sitelerdeki birçok vatandaşı mağdur etti. İddiaya göre; cemaatin din adamı yetiştirmek amacıyla inşa ettiği yapının izinleri, CHP'li Maltepe Belediyesi ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'ndeki paralel uzantılar eliyle alındı. 5 katlı ruhsat alındı ancak sonradan yapılan plan tadilat projeleriyle bu 12 kata çıkarıldı. Komşu payları ve kaldırım payları da yönetmeliğe uygun değil. İki binanın üstüne yapılan helikopter pistleri de kaçak olduğu gerekçesiyle şikayet üzerine iptal edildi. Zümrütevler Mahallesi 8985 ada birinci parseldeki merkez inşaatı, çevredeki sitelerde oturan birçok daire sahibini mağdur etti. Site sakinlerince toplanan imzalar ve şikayetler üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 100 sayfalık bir teftiş raporu hazırlayarak İçişleri Bakanlığı ve Çevre Etki Değerlendirme'den bina ile ilgili tespitlerin gereğinin yapılmasını istedi. 1.5 yıldır çalmadık kapı bırakmayan vatandaşlar bir türlü inşaatın yapımının önüne geçemedi. İddiaya göre; proje Maltepe Belediyesi tarafından 5 kat olarak onaylandıktan sonra, yapı onay haklarının 2013 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na geçiren torba yasayla birlikte birden 12 kat oldu. Maltepe'de ulaşım merkezine yakın mesafede, eğitim salonları, kongre merkezi ve helikopter pistiyle üniversite kampüsü büyüklüğünde inşa edilen okul, İslam Akademisi olarak eğitim verecek. Kampüste yer alan yurt, şehir dışı ve yurtdışından eğitime gelen öğrencilerin tam anlamıyla yetiştirilmesi için kullanılacak. İlahiyat fakülteleri ve din eğitimi veren devlet kurumlarının alternatifi olabilecek kapasitede hazırlanan bina, teknolojik imkanlarla da donatılacak.

VATANDAŞLAR İSYANDA...

KİPTAŞ Seyrantepe Sitesi'ndeki vatandaşların şikayetleri özetle şu şekilde:
KİPTAŞ'tan ev alanlara, çevredeki binalara en fazla 5 kat olmak şartıyla izin verileceği ve manzaralarının kesinlikle kapanmayacağı söylendi. Ancak proje onayları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolüne geçince kat projesi 12 kat olarak onaylandı. Ayrıca KİPTAŞ, bu dairelerden manzara görüyor diye 'şerefiye parası' adı altında 5-30 bin lira arasında paralar aldı. Vatandaşlar mağdur edilmiş durumda.
Uluğbey İslam Akademisi ve Kongre Merkezi'nin A ve C bloklarının üzerinde izinsiz helikopter pisti inşa edildi. Çatı katı yapılamaz denilen bölgeye, çatı katı hatta helikopter pisti yapıldı. Komşu dairelere tahmini uzaklığı sadece 20 metre olmasına rağmen pistler tamamlandı. Bakanlık teftişine rağmen bu helikopter pisti yıkılmıyor. İnşaatı yapan firma kurumlara yazdığı yazıyla, yapılan son proje tadilatlarıyla helikopter pistini iptal ettiklerini ve buranın üzerinin örtülerek cam kubbe yapacaklarını söyledi.
Merkezin inşaatının yola sıfır yapılaştığı, yapımının yasak olan çıkma katlar da yapılarak yola taştığı fotoğraflarla belgelendi. Projede yeşil alan ve komşu payları bırakılmadı. Çevredeki tüm siteler 1.25 emsalden yapılmasına rağmen söz konusu inşaat için 1.75 emsalden izin alındı. İnşaat alanındaki küçük çökmelerin ardından 21 Ocak'ta ciddi bir çökme daha yaşandı. İstinat duvarı yıkıldı, yol ve kaldırım çöktü. Okul servislerinin güzergahı olması itibariyle olası bir facia kıl payı atlatıldı. Çöken kısım, toprakla aşağıdan desteklendi, üzeri örtüldü ve sanki inşaat alanıymış gibi yol tamamen kapatılıp giriş çıkış alanı gibi gösterildi. İnşaatın arkasındaki tepenin bölgeye ciddi baskı uyguladığı, istinat duvarlarını güçsüz kıldığı, bu alanın bu kadar derin kazılmasının toprak kayması tehdidi yarattığı ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gülen'in dikenleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN