"Halkbank'ta kara para aklama izi yok"

TBMM KİT Alt Komisyonu, Halk Bankası'na yönelik "17 Aralık" sürecindeki iddiaları araştırdı.

Giriş Tarihi: 3.3.2014
Komisyon Başkanı Kinay, "Halk Bankası'na şu an itibarıyla savcılık tarafından herhangi bir suç isnadı yapılmamıştır" tespitinde bulundu. TBMM KİT Komisyonu Başkanı Hasan Fehmi Kinay, Halk Bankası'na yönelik en önemli iddianın İran ile yapılan altın ihracatına ilişkin değerlendirme olduğuna işaret ederek, "Öncelikle Maliye Bakanlığı'ndan aldığımız değerlendirmelerde iddia edilen 10 milyar euro gibi hayali ihracata dayalı vergi iadesinin söz konusu olmadığını saptadık. 46 milyar doları bulan ihracatın yaklaşık 21 milyar dolarlık kısmı İran'a yapılan ihracattır ve vergi iadesi olarak 1 milyar 348 bin dolar olduğu tespit ettik. Bu rakam da son derece makul ve fiilen yapılan ihracata dayalıdır" dedi.

USULSÜZLÜK YOK
İran ile yapılan dış ticaret işlemlerinde Halk Bankası'nın ödeme aracılığı yapan kurum olarak öne çıkmasının çok farklı tartışmaları beraberinde getirdiğine dikkati çeken Kinay, bunu yaparken uluslararası hukuka ve bankacılıkla ilgili düzenlemelere aykırı tutum sergileyip sergilemediğine de baktıklarını, bu noktada da gerek BDDK gerekse MASAK'ın bu yönde bir tespitlerinin olmadığını kendilerine aktardığını söyledi.

'MASAK TESPİT EDERDİ'
Hasan Fehmi Kinay, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen bankalar yeminli murakıpları ve Halk Bankası'nın kendi teftiş kurulları tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında ortaya çıkan raporun sonuç bölümünde "uluslararası mevzuata ve bankacılık mevzuatına aykırı herhangi bir işlemin olmadığı" yönünde tespitin de kendileriyle paylaşıldığını ifade etti. Kara para aklama konusundaki iddiaların hiçbirinin yetkili otoriteler tarafından tespit edilmediğini ifade eden Başkan Kinay, "Kara para aklama konusunda bir işlem varsa bunun mutlaka MASAK tarafından tespit edilmiş olması gerekirdi. MASAK'tan aldığımız bilgiler ışığında kara para aklamayla ilgili herhangi bir suç unsurunun ne 17 Aralık öncesinde ne de sonrasında söz konusu olduğu, savcılığa verilen suç duyurusunun da olmadığı belirtildi" dedi. AA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Halkbank'ta kara para aklama izi yok"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN