'Seçim barajı için birlikte çalışalım'

Giriş Tarihi: 3.3.2014

Açılımın devamı niteliğindeki demokratikleşme paketi kabul edildi. Başbakan Yardımcısı Atalay, görüşmeler sırasında muhalefet partilerine "Seçim barajı üstünde çalışmaya hazırız" mesajı verdi

TBMM Genel Kurulu, Kürtçe özel eğitim, X,W,Q harflerinin kullanımının yolunu açan demokratikleşme paketini kabul etti. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, siyasi partilere "Yüzde 10'luk seçim barajının değiştirilmesi konusunda birlikte çalışmaya hazırız" dedi. Meclis Genel Kurulu, dün sabaha kadar çalışıp demokratikleşme paketini kabul etti seçim sonrasına kadar tatile girdi. Meclis'te kabul edilen demokratikleşme paketi şu düzenlemeleri içeriyor:
PARTİLERE EŞ BAŞKAN: Siyasi partiler, ikiden fazla olmamak koşuluyla eş genel başkanlık sistemini uygulayabilecek.
PARTİLERE YARDIM: Siyasi partilerin, beldelerde teşkilat kurma zorunluluğu kalkacak. Siyasi partilere devlet yardımı yapılabilmesi için milletvekili genel seçimlerinde alınması gereken oy oranı yüzde 7'den yüzde 3'e inecek.
TERÖR SUÇUNA SON DAKİKA RÖTUŞU: Tasarıda, "terör eyleminden mahkum olanların da aralarında bulunduğu bazı suçlardan mahkum olanların, siyasi partilere üye olmalarının" önü açalıyordu. AK Parti önergesi ile bu hüküm yasadan çıkardı.
TOPLANTI VE GÖSTERİ YERLERİ: Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının kullanılacağı yer ve güzergahı, ilgili belediye başkanları ile siyasi partiler, meslek örgütleri ve sendikaların görüşü alınarak, mahallin en büyük mülki amiri tarafından belirlenecek.
KÜRTÇE ÖZEL EĞİTİM: Türk vatandaşlarının günlük yaşamlarında geleneksel olarak kullandıkları farklı dil ve lehçelerle eğitim ve öğretim yapmak amacıyla özel okullar açılabilecek. Hangi dil ve lehçelerde eğitim ve öğretim yapılacağını Bakanlar Kurulu belirleyecek.
HAYAT TARZI: Hayat tarzına müdahale TCK'ya girecek. Cebir veya tehdit kullanarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir kimsenin inanç, düşünce veya kanaatlerinden kaynaklanan yaşam tarzına ilişkin tercihlerine müdahale eden ve bunları değiştirmeye zorlayan kişiye de aynı ceza verilecek.
NEFRET SUÇLARI: Nefret suçu da TCK'ya girecek ve bu suçu işleyen 3 yıla kadar hapis cezası alabilecek.
KÖY İSİMLERİ DEĞİŞECEK: Köy isimlerinin resen değiştirilmesine yol açan yasa hükmü kaldırılacak. Böylece köylere, eski isimlerinin geri verilmesinin yolu açılacak. Bu hükümden özellikle Güneydoğu'daki çok sayıda köy yararlanacak.
X, W, Q KULLAMI: X, W, Q harflerinin kullanımının yolu açılıyor ve bunları kullananlara verilen ceza TCK'dan çıkartılıyor.
KÜRTÇE PROPAGANDA: Partilerinseçimler sırasında adayların Kürtçe propaganda yapmasının yolu açılıyor. Görüşmeler sırasında yüzde 10'luk seçim barajına ilişkin düzenlemenin pakette yer almamasına ilişkin eleştirilere yanıt veren Atalay muhalefete 'birlikte çalışalım' çağrısı yaptı. Atalay şöyle konuştu: "Onun ciddi şekilde partilerimiz arasında çalışılması lazım. Yüzde 10 barajı bizim getirdiğimiz bir uygulama değil, biz de buna teslim olduk. Şu anda yüzde 5 olabilir, sıfır olabilir, başka teklif de çıkabilir. Başbakanımız bu paketi açıkladığında bu 3 alternatif vardı. Siz 4'üncü alternatif de getirebilirsiniz. Biz hazırız. Genel seçime bir yıldan fazla zaman var. Siyasi partiler bu konu üzerinde çalışsınlar. Bunu bütün partiler birlikte çözmeli." Atalay, Alevilerle ilgili düzenlemelerin de paket içinde yer almasını çok arzu ettiklerini belirterek, "Alevilik, Türkiye'nin toplumsal meselesidir, bunun mutlaka en geniş şekilde görüşmelerle çözülmesi gerekir. Bu paket için 4 ay çalıştık, son günlere kadar ajandada hep durdu ama kendi aralarında da anlaşma olamadı. Biraz daha olgunlaşmaya ihtiyacı var. Burada ana konu Cemevlerinin statüsü. Bizim taahhüdümüz var, inşallah sizlerin de desteğiyle, mutlaka çözeceğiz" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Seçim barajı için birlikte çalışalım'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN