Ümit Burnu'nda 148 yıl sonra ilk Türk filosu

Osmanlı donanmasının 1866'da geçtiği Ümit Burnu'ndan ilk kez bir Türk filosu geçecek. Tatbikata katılıp, deniz haydutluğuyla mücadele edecek filonun nazar boncuğu ise Teğmen Aysun Adatepe

Giriş Tarihi: 4.3.2014
Türk dış politikasını desteklemek, Afrika ülkeleri ile tesis edilen ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla TCG Gediz, TCG Oruçreis firkateynleri, TCG Heybeliada korveti, TCG Yb. Kudret Güngör lojistik gemisinden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu (TDGG), 1866'dan sonra ilk kez Ümit Burnu'nu geçecek. 17 Mart'ta Gölcük'ten uğurlanacak olan TDGG, 102 gün boyunca 15 bin deniz mili (30 bin kilometre) yol kat ederek 27 Afrika ülkesini ziyaret edecek. Türk denizcileri, bu ülkelerde askeri tatbikat ve çalışmaların yanı sıra eğitim, insani yardım faaliyetleri yapacak. TDGG Komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede dün TCG Heybeliada (F-511) korvetinde yaptığı basın toplantısında, seyrin "Ufuk ötesi" temasıyla yapılacağını belirterek, "18 Mart'ta Çanakkale'de icra edilecek resmi geçit töreniyle başlayacak 2014 yılı Afrika seyri, uzun süreli ana üsten uzakta harekat kabiliyetinin geliştirilmesine de katkı sağlayacak" dedi.

MALİYET 27 MİLYON

Filo, ABD Afrika Komutanlığı'nca planlanan ve Batı Afrika ülkelerinin de yer alacağı Obangame Express Tatbikatı'na katılacak. Güney Afrika'daki Overberg Atış Alanı'nda güdümlü mermi ve top atışları yapılıp, Hint Okyanusu'nda, deniz haydutluğu ile mücadele edilip, deniz güvenliğine destek verilecek. Liman ziyaretlerinde, Sağlık Bakanlığı, TİKA, Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nca insani yardım, eğitim ve savunma sanayisi tanıtım faaliyetleri yapılacak. Senegal ve Gambiya'da göz ve kulak-burun-boğaz taraması, Namibya'da tekerlekli sandalye dağıtımı, Mozambik'te acil sağlık eğitimi, Senegel, Gambiya ve Somali'de ise ilaç dağıtımı yapılacak. Yaklaşık 27 milyon TL maliyeti olan harekâta toplam 781 personelin katılacak. Görev, 27 Haziran'da bitecek.

781 ASKER İÇİNDEKİ TEK KADIN
Toplam 781 personelin katılacağı seferin tek kadın personeli ise TCG Oruçreis Firkateyni'nde görevli deniz teğmen Aysun Adatepe. Harekat Elektronik Subayı olan Adatepe, "Gemi içindeki tüm elektronik cihazların bakım, tutum ve onarımından sorumluyum. Göreve katılan tek bayan subay olmaktan gurur duyuyorum. Daha önce bu kadar uzun göreve gitmemiştim" diye konuştu. Seyir başçavuş Talip Kayı ise "10 yıldır görev yapıyorum. İlk kez evli ve çocuk sahibi olarak böyle bir göreve çıkıyorum. 28 Haziran dönüş günümüz, kızımın doğum günü" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ümit Burnu'nda 148 yıl sonra ilk Türk filosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN