Askerden telefona 'telekulak' tedbiri

Genelkurmay'da kriptolu telefonların kodları değiştirildi, zorunlu olmadıkça telefon üzerinden kritik bilgilerin paylaşılmaması istendi

Giriş Tarihi: 5.3.2014
Devlet erkanının paralel yapı tarafından dinlediğinin ortaya çıkmasıyla, Genelkurmay Başkanlığı da harekete geçti. Genelkurmay Başkanlığı, ilk olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile kuvvet komutanları arasında yapılan telefon görüşmelerinin de dinlenip dinlenmediğini değerlendirdi. Başbakan Erdoğan'ın kullandığı kriptolu telefonların dinlendiğinin ortaya çıkmasıyla, karargâhta kullanılan telefonlara önlem kararı alındı. Gerçekleştirilen toplantılarla karargâhtaki hatların da dinlenip dinlenmediğine ilişkin eldeki istihbarat verileri değerlendirildi. İlk olarak TSK bünyesinde kozmik bilgilerin paylaşıldığı konuşmaların dinlenme ihtimaline karşı komutanların elindeki kriptolu telefonların anahtar kodlarının değiştirildiği öğrenildi. Genelkurmay merkezli olarak şu ana kadar herhangi bir ses kaydı internete düşmezken, TSK'nın kriptolu telefonların kodlarında değişiklik yaparak önlemini aldığı belirtildi. Orgeneral Özel'in kullandığı kriptolu telefonun yanı sıra Genelkurmay'daki iç hatların da dinlenmiş olma ihtimali üzerinde duruluyor.

PAŞALARA TALİMAT

Ayrıca Suriye'nin Türk savaş uçağını düşürdüğü tarihlerde yapılan önemli telefon görüşmelerinin de paralel yapı üzerinden başka ülkelere sızdırılmış olacağından şüphe ediliyor. Son dönemdeki dinleme skandalının ardından, kriptolu telefonlara alınan önlemle birlikte kuvvet komutanları başta olmak üzere tüm general ve amirallere de talimat verildiği öğrenildi. Orgeneral Necdet Özel'in, zorunlu olmadıkça TSK içinde telefonlar üzerinden haberleşilmemesini ve telefonda kritik bilgilerin paylaşılmamasını istediği belirtildi. Öte yandan bazı gazetelerde yer alan haberlerle ilgili Jandarma Genel Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Jandarmanın bazı MİT mensuplarını dinlediği ve elde ettiği bilgileri başka kaynaklara aktardığınna ilişkin iddialar gerçek dışıdır" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Askerden telefona 'telekulak' tedbiri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN