Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kovuldular

Düzce'de Gülenciler'in yurdunda kalan 2 genç AK Parti'yi karalayan çalışmalara tepki gösterince yurttan atıldı, 8 öğrenci de protesto edip ayrıldı. 10 öğrenciye devlet sahip çıkıp yurda yerleştirdi

Giriş Tarihi: 6.3.2014
Kendilerine seyrettirilen AK Parti ve Başbakan Erdoğan'ı karalayıcı video ile sunumlara karşı çıktıkları için, Gülen örgütüne yakın olan yurttan atılan öğrencilere devlet sahip çıktı. Gecenin bir yarısı sokağa atılan ve otelde misafir edilen öğrenciler, Avni Akyol Yüksek Öğrenim Yurdu'na yerleştirildi. Daha sonra 7 öğrenci daha o yurttan ayrıldı. Olay, Düzce'de Gülenciler'e yakınlığı ile anılan Özel Zirve Erkek Öğrenci Yurdu'nda 3 Mart gecesi saat 23.00 sıralarında yaşandı. 19 yaşlarındaki üniversite öğrencileri Ogün Hayri Uzun ve İsmail Solmaz kendilerine, AK Parti ve Erdoğan'ı karalayıcı ve kötüleyici video ile sunumlar seyrettirildiği iddiası üzerine yurt yetkilileri ile tartıştı. Erdoğan'ın aleyhine yapılan propaganda ile karalama kampanyalarına karşı çıkan iki öğrenci yurttan atıldı. Arkadaşlarının atılmasına karşı çıkan Oğuz Murat Balcı (19) adlı öğrenci de olayın yaşandığı yurttan kendi isteği ile ayrıldı. Olayı anlatan öğrenciler "Bizlere AK Parti ve Erdoğan'ı kötüleyici video ile sunumlar izlettiriyorlardı. Sosyal medyada aktif olunması ve AK Parti aleyhine yazılar yazılması için baskı yapıyorlardı. Biz istenileni yapmıyorduk. Adımıza sahte hesaplar açarak yazılar yazacaklarını söylediler. Artık dayanamıyorduk. Söz konusu kayıt ile sunumları izlemek istemediğimizi söyledik. Bilgisayarı kapatmalarını istediğimizi söyledik. Kapatmadılar. Biz kendimiz kapatmaya çalıştık. 'Bilgisayarı kapatamazsınız' diyerek bizlere bağırdılar. Sözlü bir münakaşa çıktı. Ailelerimize bile haber vermeden bizleri yurttan attılar. Biz o yurtta paramızla kaldık. Hangi partiye oy atacağımıza, hangi partiyi tutacağımıza kim nasıl karışabilir?" dedi. Yurtta, AK Partili olan 15-20 kişilik grup içerisindeki gençleri fişledikleri ve bu öğrencilere "AK Parti'yi tutan varsa şerefsizdir" diyerek baskı yapıldığı iddia edildi.

"KULAKLARIMIZA İNANAMADIK"
Söz konusu yurttan atılan öğrencilerin yardım talebi amacıyla kendisine ulaşmalarının ardından olaya müdahale eden AK Parti Düzce İl Başkanı Metin Kaşıkoğlu ise şöyle konuştu: "Öğrencilere zorla videoların izlettirildiğini, ağabeylerin sürekli toplantılar yaptıklarını, AK Parti'ye oy atmanın haram olacağına ilişkin söylemler kullandıklarını ve AK Parti'ye oy verenlerin şerefsiz olduğu yönünde ağır ithamlarda bulunulduğunu duyduk. Kulaklarımıza inanamadık. Bu nasıl bir hizmet anlayışı, nasıl bir vicdandır. Sonuna kadar bu olayın takipçisi olacağız. İbret dolu bir tablo ile karşı karşıyayız. Nedir bu AK Parti ve Erdoğan düşmanlığı? Yasalarla sonuna kadar bu kirli yapının ortadan kaldırılması gerekliliğinin bir defa daha ortaya çıktığı görülmekte. Bu yurtlarda, hiçbir öğrenci bedelsiz kalmıyor. Beyin yıkama operasyonları yapılıyor. Öğrencilerle tek tek yaptığımız görüşmelerde ortadaki iddiaları da doğruladılar. Aşırı derecede baskılara maruz kaldıklarını ifade ettiler." Kaşıkoğlu, geçtiğimiz günlerde bir kız öğrencinin kendisini cep telefonu ile arayarak "Cemaat yurtlarında kalıyorum. Çok baskı yapılıyor. Başbakan ve AK Parti'ye çok büyük küfür ve hakaretlerde bulunuluyor. Bizlere de aşılamaya çalışıyorlar. Öğrenciler olarak çok rahatsız oluyoruz" dediğini ifade etti.

25 ÖĞRENCİ DAHA AYRILACAK
Yurtan atılan ve ayrılan toplam 3 öğrenci olay gecesi AK Parti Düzce İl Teşkilatı'nın yardımları ile bir otele yerleştirildi. Öğrenciler Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yapılan görüşmelerin ardından Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı olan Avni Akyol Yüksek Öğrenim Yurdu'na yerleştirildi. Kaşıkoğlu'nun o yurtta kalamayacak öğrenciler varsa kendilerine yardımcı olacaklarını ifade etmesi üzerine dün 7 öğrenci daha ayrıldı. Bu 7 öğrenci de Avni Akyol Yüksek Öğrenim Yurdu'na yerleştirildi. Yaşanan olaylar sonrası 70 kişilik yurttan, 25 öğrencinin daha ayrılmasının beklendiği ifade edildi ve gerekirse öğrencilere yardımcı olunacağının altı çizildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kovuldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN