Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köşk'ten ÖYM yasasına onay

Cumhurbaşkanı Gül, Özel Yetkili Mahkemeler'in kaldırılmasını içeren yasayı onayladı. Yayımlanarak yürürlüğe giren yasayla 5 yıldan fazla cezaevinde bulunan tutuklulara tahliye yolu açıldı

Giriş Tarihi: 7.3.2014
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Özel Yetkili Mahkemeleri kaldıran yasayı onayladı. Yasa Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylece 1973'ten bu yana devam eden özel yargılama sona erdi. 5 yıldan fazla cezaevinde bulunan tutuklulara ise tahliye yolu göründü. Cumhurbaşkanı Gül, ÖYM'lerle ilgili yasayı dün onayladı. Şimdi, özel yetkili mahkemelerin elinde olan bütün dosyalar ağır ceza mahkemelerine devredilecek. ÖYM'lerde görevli hakim ve savcılar, 10 gün içinde HSYK tarafından uygun görevlere atanacak. Yargılaması bitmiş ancak kararı yazılmamış davalarda, gerekçeli karar 15 gün içinde yazılacak. Yargıtay aşamasındaki ÖYM dosyaları ise Yargıtay'da görüşülmeye devam edilecek.

DİNLEMELERE SINIR GETİRİLDİ:
Önleme dinlemelerine karar vermeye HSYK'nın belirleyeceği Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Yetkili olacak. İletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınmasında toplam süre 3 aya düştü. Örgütlü suçlarla ilgili iletişimin dinlenmesine 6 ay sınırı getirildi. Şüpheli veya sanığın yakalanabilmesi için mobil telefonun yerinin tespitinde 3 ay süreyle verilebilen tedbir ise 2 aya indirildi.

SAVCILARA SÜPER YETKİ:
TCK'nın "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak, Anayasayı İhlal, Yasama organına karşı suç, Hükümete karşı suç, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne karşı silahlı isyan, Silahlı Örgüt, Silah Sağlama ve Suç için anlaşma" maddelerinde düzenlenen suçlar hakkında, görev sırasında veya görevinden dolayı işlenmiş olsa bile cumhuriyet savcılarınca doğrudan soruşturma yapabilecek. MİT Kanunu'nun 26'ncı maddesi hükmü saklı kalacak.

EN FAZLA 4 HAFTA TEKNİK TAKİP
Yeni yasada yer alan bazı hükümler şöyle:

BELGELİ DİNLEME:
Telefon dinlemede hattın veya iletişim aracının sahibini ve kullanıcısını gösterir belge veya rapor eklenecek, suç işlendiğine ilişkin somut delillere dayanan kuvvetli şüphe aranacak.
OYBİRLİĞİYLE DİNLEME KARARI: Gecikmesi sakıncalı durumlarda cumhuriyet savcısı bu kararı verebilecek. Ancak 24 saat içinde mahkeme
onayına sunacak. Dinleme kararı yine oybirliği ile alınacak.
TEKNİK TAKİBE SINIR: Teknik araçla izlemede, oybirliği ile verilecek izleme kararının süresi en fazla 4 hafta olacak.
VERİ KAYITLARINA GÜVENCE: Kişisel verileri hukuka aykırı şekilde kaydedenler, yayanlar, ele geçirenler artık 1 yıldan başlayan hapis cezası ile yargılanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köşk'ten ÖYM yasasına onay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN