Anayasa Mahkemesi 'hak ihlali var' dedi

Anayasa Mahkemesi, İlker Başbuğ'un 'hak ihlali yapıldı' başvurusunu karara bağladı

Mahkeme, gerekçeli kararın yazılmamış olmasını, kişi hürriyeti ve güvenliğinin ihlali kabul etti

Ancak Gül'ün onayladığı ÖYM yasasıyla, tahliye talebine bakacak olan mahkeme de varlığını yitirecek

Anayasa Mahkemesi, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm olduğu Ergenekon davasında gerekçeli kararın hâlâ yazılmamış olmasını "hak ihlali" kabul etti. Anayasa Mahkemesi (AYM) 2'nci Bölümü, dün, 6 Ocak 2012'den beri tutuklu olan Başbuğ'un, "Hukuksuz yere, matbu gerekçelerle tutuklu bulundurulduğu" ve "hakkındaki kararın gerekçesi yazılmayarak dosyanın Yargıtay'a gönderilmemesi, tahliye taleplerinin de etkin bir şekilde incelenemediği" gerekçeleriyle yaptığı bireysel başvuruyu ele aldı.

İKİ GEREKÇE GÖSTERDİ
Mahkeme, Başbuğ'un "hak ihlali" iddiasını kabul edilebilir buldu ve bu aşamadan sonra, Ceza Muhakemesi Kanunu'ndaki "Gerekçeli kararların 15 gün içinde yazılma zorunluluğu" hükmünü dikkate alarak, eski Genelkurmay Başkanı'nın özgürlük hakkının ihlal edildiğini oybirliğiyle kabul etti. AYM karara şu 2 gerekçeyi gösterdi:
Özgürlükten yoksun bırakmanın hukuki olmadığı iddiasının mahkemesince etkili bir şekilde incelenmeden reddedilmesi.
Mahkumiyete ilişkin gerekçeli kararın açıklanmamasından dolayı Yargıtay önüne götürülememiş olması. Yüksek Mahkeme, gerekçesinin ilk bölümünde Başbuğ'un tahliye taleplerinin Ağır Ceza Mahkemelerince 'suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu' gibi matbu gerekçelerle reddedilmiş olmasına işaret etmiş oldu. İkinci ve asıl önemli olan bölümünde ise İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin Ergenekon davası kararının gerekçesini yasal süresinde yazmayıp dosyayı Yargıtay'a göndermeyerek Başbuğ'un Yargıtay'dan tahliye talebinde bulunmasının önünü tıkandığına vurgu yapmış oldu.

'GEREĞİ YAPILSIN'
İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Başbuğ'un kararın açıkladığı 5 Ağustos 2013'ten sonraki tahliye taleplerini, "Kararın verildiği ve gerekçeli kararın yazım aşamasında olduğu, bu nedenle tahliye talebinin Yargıtay nezdinde yapılması gerektiği" görüşüyle reddediyordu. AYM, dünkü kararını İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderirken, ihlal tespiti karşısında "gereğinin yapılmasını" ve "tahliye talebi hakkında karar verilmesini" de hüküm altına aldı. Yüksek Mahkeme'nin kararındaki bu detay nedeniyle İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi artık, "Dosya bizden çıkmıştır, karar veremeyiz" diyemeyecek. Anayasa Mahkemesi'nin kritik Başbuğ kararıyla "Tahliye edilmesi gerekir mi?" sorusu da gündeme geldi. Kararın hemen ardından İlker Başbuğ'un avukatları Ergenekon davasının görüldüğü 13 Ağır Ceza Mahkemesi'ne tahliye talebinde bulundu.

HANGİ MAHKEME TAHLİYE EDECEK?

Ancak, kararın çıktığı saatlerde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Terörle Mücadele Kanunu 10'uncu Madde ile Yetkili Ağır Ceza Mahkemelerini kaldıran kanunu onayladı. Böylece Başbuğ'un tahliye kararını değerlendirecek İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi varlığını yitirdi. Bu durum, Başbuğ'un tahliyesini hangi mahkemenin karara bağlayacağını da belirsiz hale getirdi. Avukat Hüseyin Ersöz ise İlker Başbuğ'un tahliye talebini Çağlayan'daki Genel Yetkili Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesinin değerlendirip karar vereceğini belirterek şöyle dedi: "Geçici 14. maddede, yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte bu mahkemelerin ellerindeki dosyaları Genel Yetkili Mahkemelere devredeceği belirtilmiştir. Bu çerçevede İlker Başbuğ kararı emsal gösterilerek diğer sanıklar tarafından yapılacak tahliye başvurularını karara bağlayacak olan mercii, kapatılan mahkemelerin bulunduğu yerdeki mahkemeler olacaktır. Söz konusu olayda da Ergenekon sanıklarınca yapılacak başvuruların Çağlayan Adliyesi'nde bulunan Genel Yetkili Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemelerine sunulması gerekmektedir." İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, karar sonrası "Bu durumda verilmesi gereken tek bir karar var o da tahliyedir. Bu hak ihlalinin sürüncemede bırakılmaması gerekir" yorumunda bulundu. Sezer, nöbetçi ağır ceza mahkemesinin bugün bir karar verebileceğini kaydetti.

ÇİÇEK: TAŞLAR YERİNE OTURACAK
Başbuğ hakkındaki kararı değerlendiren TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Önemli bir karar. AYM'nin, tutuklu milletvekilleri kararından sonra Başbuğ ile ilgili kararı taşların yerli yerine oturmasını sağlayacak. Bu karar hukukun işlemesi açısından da önemli. Hukuku dışlayarak, yok sayarak bir yere varılamaz. Hukuktan güç almayan siyasetten de hayır gelmez" dedi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da "Anayasa Mahkemesi'nin anayasa çerçevesinde verdiği karardır. Hayırlı olsun diyorum. Tabii ki bundan sonraki kararı mahkeme verecek. Bu kararın sonunda, bireysel başvuru yolunun ne kadar isabetli bir yol olduğu ortaya çıkan sonuçlardan anlaşılmaktadır" diye konuştu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Anayasa Mahkemesi 'hak ihlali var' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN