Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teşkilat Büyük Usta’nın kalmasını istiyor

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Erdoğan'a sorulan bir soru üzerine tekrar gündeme gelen 3 dönem kuralını, AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan'a sorduk. Aylar öncesinde bu konuyu gündeme getiren Turan, Sabah.com.tr'ye teşkilat içindeki genel görüşü ve talepleri anlattı.

Giriş Tarihi: 7.3.2014 10:52 Güncelleme Tarihi: 8.3.2014 16:30

Bülent Turan aylar öncesinde parti içindeki "en fazla üç dönem" kuralını gündeme getirmiş ve bunun en kısa zamanda netleştirilmesi konusunda uyarılarda bulunmuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise önceki gün bu kuralın değişmesi için partililerden talep gelirse genel kurula götürebileceklerini söyledi. Ancak Erdoğan, kendi kişisel fikrinin "3 dönem görev, 1 dönem dinlenme" olduğunu da vurguladı. Başbakan Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığına aday olacak mısınız?" sorusunu ise, "Gündemimizde yok. Mevcut cumhurbaşkanımız devam edebilir" diye yanıtladı.

Bu konuyu ilk defa gündeme getiren Bülent Turan'a parti içinde bu kuralın kaldırılması görüşünün nasıl tartışıldığını, kuralın değiştirilme ihtimalini ve Başbakan Erdoğan'a özel bir düzenlemenin söz konusu olup olmadığını sorduk.

"AK PARTİ 'MEZARA KADAR SİYASET' DÜZENİNİ BOZDU"

İstanbul Milletvekili Turan, "2001 yılında, siyasetçilerin adeta koltuklarına yapıştığı, "mezara kadar siyaset" anlayışını tek ilke olarak benimsedikleri dönemlerde AK Parti'nin en fazla 3 dönem üst üste seçilme kuralını benimsemesi oldukça önemli bir siyasi prensipti. Gençlerimiz bu prensip sayesinde önemli sorumluluklar üstlendi, bu prensip AK Parti'yi dinamik tuttu." dedi.

Turan, vatandaşın genel görüşünü aldığını belirterek, "Uzun süredir, esnaf ziyaretlerimizde esnaflarımız, Ramazan ayında Sokak İftarları'nda binlerce vatandaşımız, AK Parti Teşkilatı'nın her kademesi, özellikle Gençlik Kollarımız, Büyük Usta'larının, MYK üyelerinin 3 dönem kuralının tartışmalarına yönelik taleplerini ısrarla dile getirmekteydiler." dedi.

"BAŞBAKANIMIZ TEŞKİLATIMIZIN TALEPLERİNİ GÖZARDI ETMEYECEKTİR"

Üç dönem kuralının ilahi bir düstur olmadığını söyleyen Bülent Turan, konuyla ilgili son olarak şunları dile getirdi; "Başbakanımızı diğer siyasilerden ayıran en büyük özelliğinin yola çıkarken benimsediği prensiplerini yolda asla terk etmemesi olduğunu hepimizin malumu. Ancak, milletin kararıyla yolunu belirleyen Başbakanımızın Teşkilatımızın ve vatandaşlarımızın taleplerini göz ardı etmesi, değerlendirmemesi de düşünülemez.

"BELLİ KİŞİLER İÇİN KALDIRILABİLİR"

İlahi bir kural olmayan 3 dönem kuralının tümden değil ama sadece belli bir kontenjan için ya da Başbakanımız, AK Parti Kurucuları gibi ülkemizi kötü bir noktadan alıp her alanda ciddi başarılara imza atan Dünya ülkesi konuma getiren belli kişiler için kaldırılması Teşkilatımızın bırakın gönülden destekleyeceği, arkasında duracağı bir gelişme olacaktır."

Abdulaziz KARAKUŞ / Sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teşkilat Büyük Usta’nın kalmasını istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN