'26 ayımı çaldılar'

Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" kararının ardından yaptığı tahliye başvurusu kabul edilen emekli Org. Başbuğ, cezaevinden çıktı. Yargıdaki paralel yapıya sert tepki gösteren Başbuğ, hayatının 26 ayının çalındığını ve adalet istediğini söyledi

Giriş Tarihi: 8.3.2014
Ergenekon tutuklusu 26. Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, 26 ay süren tutukluluğun ardından dün tahliye oldu. Anayasa Mahkemesi'nin hakkında 'hak ihlali' kararı verdiği Başbuğ'un tahliyesine, mahkeme başkanı Münevver Aksünger, Sabri İge, Celal Koç'tan oluşan İstanbul Nöbetçi 20. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti oybirliğiyle karar verdi. Adli kontrol işlemi uygulanacak olan Başbuğ'a yurtdışına çıkış yasağı kondu. 6 Ocak 2012'de konulduğu Silivri Cezaevi'nden dün saat 20.45'te çıkan Başbuğ, şunları söyledi:
HAYATIMI ÇALDILAR: Bizi bu cezaevinde 26 ay nefret ve intikam duygularıyla hareket edenler tuttu. 26 ay hayatımdan çaldılar. 26 ay hürriyetimden yoksun bıraktılar. Ama 6 Ocak 2012 günü söylediğim gibi yüce Türk milleti oynanan oyunu, iddiaların geçersizliğini, bir Genelkurmay Başkanının ve bir karargahının terör örgütü karargahı ve terör örgütü olarak suçlamanın kabul edilmez bir durum olduğunu, bizlerin darbecilikle hiçbir alakamızın olmadığını kısa zamanda anladı.
BU BAŞLANGIÇ: Serbest bırakılmam bir başlangıç. İnanıyorum ki Silivri'de, Hasdal'da, Sincan'da, Mamak'ta, Maltepe'de benim gibi suçsuz bulunan arkadaşlarım en kısa zamanda hürriyetlerine kavuşacaklardır. Bu gerçekleşmezse benim hürriyetimi kazanmamın hiçbir anlamı olmaz. Bu zindanlarda, son günlerin deyimiyle kumpaslarla tutsak tutulanlar mutlaka ve en kısa zamanda hürriyetlerine kavuşacaklardır. Bunu hiçbir güç durduramaz.
İNTİKAM DUYGUM YOK: Tarihin garip cilvesi midir ki 26. Genelkurmay Başkanı, 26 ay. Cezaevi; acı, ızdırap, çile çekmek. Bunlara rağmen içimde nefret ve intikam duyguları taşımıyorum. inanıyorum ki, nefret ve intikam duyguları duyanlar aslında kendilerini de felakete sürüklerler. Bizim tek isteğimiz var, adalet. Adaletin gerçekleşmesinin takipçisi olacağız.
SANAL ÖRGÜT: Ümraniye'de bulunan birkaç el bombasından hareket ederek sanal bir Ergenekon terör örgütü yaratma projesini kimler planlamıştır, kimler bunu uygulamıştır? Bu projeleri yapanlar ve uygulayanlar, adil yargılamayla adaletin önüne çıkartılmalıdır.
KUMPAS KURANLAR: Danıştay cinayetini, sanal Ergenekon terör örgütü ile birleştirmek, ilişkilendirmek projesi kimlere aittir? Bunlar da ortaya dökülmeli, hesap sorulmalı. Türkiye hukuk devleti olmak istiyorsa, Teğmen Mehmet Ali Çevik'e kumpas kuranlar belli, bunlar cezasız mı kalacak? Kumpas kuranlar mutlaka cezalandırılmalıdır.
BU HÂKİMLERİN VİCDANI YOK: Arkadaşlarımız Muzaffer Tekin, Kemal Alemdaroğlu, Serdar Öztürk, hastadırlar. Morale ihtiyaçları vardır. Ama bu hâkimlerde vicdan yok. Bunların vicdan taşıdığına inanmıyorum. Hasta insanların morale en fazla ihtiylaç duyduğu anda, hâlâ tutukluluk devam kararı alanlarda vicdan olur mu? Vicdan yok be adamlar sizde hiç Allah'tan da mı korku yok?
ÖYM'LER ÇUKURA GÖMÜLDÜ: Türkiye'de önemli bir olay yaşandı. Çıkarılan kanunla özel yetkili mahkemeler çukura gömüldü. Bu Türkiye'nin demokrasisinin bir adım ileri gitmesinde büyük bir katkı olmuştur. Bu arada Başbakan Tayyip Erdoğan da Başbuğ'u telefonla arayarak "geçmiş olsun" dileklerini iletti. Erdoğan'ın, Başbuğ'a, tahliyesinden dolayı memnuniyetini dile getirdiği öğrenildi.

O KARARIN BEŞ GEREKÇESİ
İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararında Anayasa Mahkemesi'nin İlker Başbuğ hakkındaki kararına atıfta bulunduktan sonra "sanığın sabit ikametgâh sahibi oluşu, sosyal durumu, tutuklu kaldığı süre, delillerin toplanıp davanın karara bağlanmış bulunması, tedbir niteliğindeki tutuklamadan beklenen gayenin elde edilmiş olması hususları göz önüne alınarak" tahliyesine hükmetti.

CEZAEVİNDE 4 KİTAP YAZDI
Silivri Cezaevi'ne 26 ay önce tek valizle giren Başbuğ, cezaevinde kaldığı sürede "20. Yüzyılın en Büyük Lideri Atatürk", "20. Yüzyılın en Büyük Lideri Mustafa kemal", "Terör Örgütlerinin sonu" ve "suçlamalara karşı Gerçekler" adıyla 4 kitap yazdı.

Veli SARIBOĞA-Fatih ULAŞ-Hasan AY-Deniz DERİN-Ali OKTAY-İlhami YILDIRIM-Metin ARABACI / SABAH

İŞTE O AÇIKLAMALAR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'26 ayımı çaldılar'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN