Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbuğ'dan sessiz çığlık

Eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ, tahliyesinin ardından ilk olarak Balyoz ve Ergenekon sanıklarının eşlerinin "Sessiz Çığlık" eylemine katıldı. Başbuğ, "Bütün arkadaşlarımızın özgürlüğü yakındır" dedi

Balyoz davası ile Ergenekon sanıklarının eşlerinin oluşturduğu "Vardiye Bizde Plaformu"nun Beşiktaş Meydanı'ndaki 76. "Sessiz Çığlık" eylemine, önceki gün tahliye olan eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ da katıldı. Konuşmasına, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak başlayan Başbuğ, "Benim dün esaret dönemimden kurtulmam bir başlangıçtı. Devamı mutlaka gelecek. TSK'ya en büyük darbe, Balyoz davasıyla vuruldu. 323 silah arkadaşım bu davada ceza aldı. Ama ümit ediyorum ki onların özgürlüğü de yakındır" dedi.

'ALAN TBMM'NİN AYIBI'
Cezaevinde olan milletvekillerinin, Engin Alan dışında serbest kaldığını belirten Başbuğ, "Bugün tek vekilin Balyoz kapsamında cezaevinde olması hepimizin ayıbıdır. Hepimizden evvel de TBMM'nin ayıbıdır" diye konuştu. Başbuğ konuşmasını "Bugün bu yağmur altında buraya gelip destek veren herkese candan teşekkür ediyorum. Bütün arkadaşlarımızın özgürlüğü yakındır. Burada hep beraber onları kucaklayacağız" sözleriyle bitirdi.

KİTAPLARINI İMZALADI
İlker Başbuğ dün bir alışveriş merkezinde "Suçlamalara Karşı Gerçekler" ve "Er Mektubu Görülmüştür" kitaplarının imza törenine katıldı. Vatandaşlar kitapları imzalatmak için uzun kuyruk oluşturdu.

BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN:

Katakulli olduğu açık
Başbakan Erdoğan, Malatya mitingi sonrası uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. ntvmsnbc'nin haberine göre Anayasa Mahkemesi'nin Başbuğ kararını değerlendiren Erdoğan, "Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay kararlarından sonra normal bir durum. Balyoz davasını alelacele hallettiler. Ergenekon'da halen gerekçeli karar hazırlanmadı. Bir katakulli olduğu çok açık. Bu davalarda haksızlığa uğrayan insanlar var. Bütün bu davalarda intikam hissiyle hareket ettiler. Kısacası paralel yapı bu davalarda görevini icra etti" dedi.

CUMHURBAŞKANI GÜL:

Geçmiş olsun
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İlker Başbuğ'u telefonla arayarak "geçmiş olsun" dileklerinde bulundu. Cumhurbaşkanlığı kaynakları görüşmenin içeriğine ilişkin bilgi vermedi.

SİYASİLERDEN BAŞBUĞ YORUMU:

Sevinç hasıl oldu
İlker Başbuğ'un tahliyesiyle ilgili Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, "Devlete hizmeti geçmiş önemli bir şahsiyetin 26 ay içeride bulunması herkesi üzen bir durumdu. Muhalefetiyle, iktidarıyla ülkede bir sevinç hasıl oldu" dedi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık "Anayasa Mahkemesi'nin bu kararları uluslararası imaj açısından önemli" dedi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise "Bunun yanlışlık olduğuna inanıyorduk. Adalet yerini geç buldu ama buldu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbuğ'dan sessiz çığlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN