Türkiye'nin en iyi haber sitesi

GAP'ın gözbebeğini açtı

Giriş Tarihi: 10.3.2014
Başbakan Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa mitinginin ardından, Suruç ilçesinde de GAP kapsamında inşa edilen Türkiye'nin en uzun, dünyanın 5. büyük sulama tünelinin açılışını yaptı. Şanlıurfa'nın mitingde 150 bin kişiye ev sahipliği yaptığını belirten Erdoğan, "Her Şanlıurfa'ya gelişte, Suruçlular bana 'Su Suruç'a ne zaman gelecek?' derlerdi. Ben de 'İhaleyi yaptık en kısa zamanda gelecek' derdim. İşte bugün o gündür" dedi. Erdoğan, şunları söyledi:
BEREKET FIŞKIRACAK: Dile kolay, 17 bin 185 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğinde içinden TIR geçecek bir tüneli 5 yıl gibi kısa sürede tamamladık. Atatürk Barajı'ndan saniyede 90 metreküp yani bir nehir akacak. 950 bin dönüm arazi sulanacak. GAP'ın en önemli bölümlerinden birini tamamlamış oluyoruz. İnşallah bu yıl sonunda Suruç Ovası'na su vermeye başlayacağız. Suruç'un her köşesinden daha fazla bereket fışkıracak.
190 BİN İSTİHDAM: Bu proje tamamlandığında 190 bin kişiye iş doğacak. Bu defa Suruç Ovası mevsimlik işçi almaya başlayacak. Suruç Ovası'nda vatandaşlarımız yılda 316 milyon TL gelir elde edecek.
TARİH YAZILIYOR: Güneydoğu'da tarih yeniden yazılıyor. Ben Kürt kardeşimi seviyorum, ama Kürt olduğu için değil. Beni yaradan Allah, onu yarattığı için seviyorum. Biz biriz, biz kardeşiz, hep birlikte Türkiye'yiz. Bizi bölmek isteyenlere, ayırmak isteyenlere 'hayır' diyeceğiz.

'KASETÇİ'LERİN YUMURTALI SALDIRISI
Suruç'a girerken "kasetçi"lerin kendisine yumurta ile saldırdığını ifade eden Erdoğan, "Kasetçiler yumurta ile karşılıyor. Başbakanlık otobüsüne bir yumurta atıldı. Bu neyi gösteriyor? Sizin bu muhteşem buluşmanızı gösteriyor. İnanıyorum ki 21 gün sonra Suruç'a layık Halil İbrahim Bey kardeşimle yeni bir dönemi başlatacaksınız. Zannediyorlar ki Türkiye Başbakanı'na yumurta atarsak siner. Biz bu yola kefenle çıktık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
GAP'ın gözbebeğini açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN