Özbek liderden Gülen'e sitem mektubu

Sürgündeki Özbek lider Muhammed Salih, Özbekistan'daki okullarını açtırmak karşılığında kendisini Türkiye'den sürdürmek için İslam Kerimov'la anlaştığını iddia ettiği Gülen'e mektup yazıp "Hakkımı helal etmeyeceğim" dedi

Giriş Tarihi: 10.3.2014
Sürgündeki Özbek muhalif lider Muhammed Salih, Özbekistan'daki okullarını açtırmak için kendisini Türkiye'den sürdürmek üzere Kerimov'la anlaştığını iddia ettiği Fethullah Gülen'e sitem dolu bir mektup kaleme aldı. SABAH'ın görüştüğü Muhammed Salih, "Mektubun ulaştığını biliyorum. Fakat ne olumlu ne de olumsuz bir cevap geldi" dedi. Sürgündeki Özbek muhalif lider Muhammed Salih, Gülen grubunun Özbekistan'da uzun süredir kapalı olan okullarını açtırmak için kendisini Türkiye'den çıkarmak üzere Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'la anlaştığını iddia ettiği Gülen'e sitem dolu bir mektup kaleme aldı.

TERÖRİST DAMGASI VURULDU

Muhammed Salih 2 sayfalık mektubuna kendisini tanıtarak başlıyor. Özbekistan'da rejim muhalifi olduğunu, yılardır Kerimov yüzünden vatanına hasret sürgün bir hayat sürdüğünü ifade eden Salih, 2 kardeşi ile birlikte 8 bin Özbek Müslüman'ın Kerimov'un zindanlarında çürümeye devam ettiğini kaydediyor. Özbek Müslümanların haklarını savunduğu için Kerimov'un kendisine terörist damgası vurmaya çalıştığını anlatan Muhammed Salih 1994'ten beri kapalı olan cemaat okullarının Özbekistan'da açılabilmesi için kendisinin sınır dışı edilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Kerimov ile anlaşıldığını, bu yönde bazı önemli isimlerin kendisine gelerek telkinlerde bulunduklarını hatta Gülen'e yakınlığıyla bilinen bazı vekillerin onun emri üzerine imza topladıklarını öğrendiğini belirtiyor. Kendisinin cemaat mekteplerini hep savunduğuna mektubunda yer veren Salih, Cumhuriyet gazetesi tarafından 6 Temmuz 1999 günü yapılan bir röportajı da örnek göstererek, röportajın herkesin Fethullah Gülen'den uzak durmaya çalıştığı bir dönemde yapıldığını, bu zaman diliminin de Gülen'in yurdundan sürgüne gönderilme dönemine denk geldiğini kaydediyor.

'VATAN HASRETİNİ BİLİRSİNİZ'
Mektubunda "Zati alinizi vatan hasretinin ne olduğunu bilen biri olarak tanıyorum. O yüzden sizin bir müstebitle böyle bir alışveriş içerisinde olabileceğinizi hiç tasavvur edemiyorum" diyen Salih, kendisine gelen ve Türkiye'yi terk etmesini isteyen isim ile görüştükten sonra kafasında buna inanmaması için hiçbir neden kalmadığını belirtiyor. Salih, mektubunu şu vurucu ifadelerle bitiriyor: "Gerçekten böyle bir pazarlık oldu ise, ben bir mazlum Müslüman olarak size hakkımı helal etmeyeceğim." SABAH'ın görüştüğü Muhammed Salih şok mektubu doğruladı. Salih, 2008'de kaleme aldığını belirttiği mektubu cemaate yakın bir ahbabına vererek Fethullah Gülen'e ulaştırdığını kaydetti ve ekledi: "Mektubun ulaştığını biliyorum. Fakat ne olumlu ne de olumsuz bir cevap geldi."

TURGUT ÖZAL GETİRDİ DEMİREL GÖNDERDİ
Muhalif lider Muhammed Salih, dönemin Cumhurbaşkanı Özal'ın davetiyle 1993'te Türkiye'ye geldi. Süleyman Demirel Cumhurbaşkanı olunca yurtdışına gönderilen Salih'e, Refahyol hükümeti tarafından tekrar Türkiye'ye giriş izni verildi. 28 Şubat'ta yeniden sınır dışı edilen Salih için 2005'te ise Türkiye'ye giriş izni çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özbek liderden Gülen'e sitem mektubu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN