Berkin'in cenazesi Okmeydanı'nda

Gezi olaylarında ağır yaralanan ve dün hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın cenazesi, Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından Okmeydanı Cemevi'ne getirildi.

Giriş Tarihi: 11.3.2014 16:39 Güncelleme Tarihi: 11.3.2014 18:32
Tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın cenazesi Adli Tıp Kurumu'na getirilmişti. Cenaze otopsinin ardından kalabalık bir grup tarafından alınarak Okmeydanı Cemeevi'ne götürüldü. Burada cenaze aracını yüzlerce kişi karşıladı. Tabutu omuzlarına alan kalabalık uzun süre tabutu taşıdı."MİLYONLARCA BERKİN'İM VAR''

Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında yaralanan ve 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, ''Bugün biz Berkin'imizi sonsuzluğa uğurladık ama ben sadece şunu söyleyeceğim. Benim geniş bir ailem var. Bu saatten itibaren çok candan hissediyorum, milyonlarca Berkin'im var'' dedi.

İstanbul'daki Adli Tıp Kurumu'nda otopsisi tamamlanan Berkin Elvan'ın cenazesi, ailesi tarafından teslim alındı. Elvan'ın cenazesinin bulunduğu aracı Adli Tıp Kurumu çıkışında durduran kalabalık bir grup, ''Berkin Elvan umudun çocuğu'', ''Berkin Elvan 15'inde bir fidan'' ve ''Berkin Elvan onurumuzdur'' sloganları attı. Uzun süre alkış tutan topluluk, cenaze aracına karanfiller attı.Cenaze aracından inen Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, ''Bugün biz Berkin'imizi sonsuzluğa uğurladık ama ben sadece şunu söyleyeceğim. Benim geniş bir ailem var. Bu saatten itibaren çok candan hissediyorum, milyonlarca Berkin'im var. Türkiye'nin her yerinde insanlar sokağa dökülmüşler. Herkese teşekkür ediyoruz. İnşallah Berkin'imiz hepimize umut ışığı olacak'' diye konuştu.

Ailenin avukatı Evrim Deniz Karatana ise bugün sabah 07.00 sıralarında Berkin'i kaybettiklerini ve konuşmakta güçlük çektiğini belirtti.

Berkin'in 9 aydır direndiğini ve kendilerinin de sabırla Berkin'in yaşama yeniden tutunmasını beklediklerini ifade eden Karatana, şunları söyledi:

''Genç bedeni beyin kanamasına ve beyin kanamasının yarattığı vücudundaki tüm hasarlara ısrarla ve umutla direndi. Biz de direndik, bekledik, Berkin'imiz tekrar ayağa kalksın ve aramıza dönsün diye. Ama bu sabah Berkin'i kaybettik. Berkin'i elimizden aldılar. Berkin hepimizin umuduydu. Biz umudumuzu yitirmedik ama Berkin'imizi kaybettik. Çok üzüntülüyüz. Bir o kadar da öfkeliyiz. Berkin'i katledenlerin hesabı sorulana kadar hem ailenin, hem bizim mücadelemiz devam edecektir.''

Otopsi işleminin tamamlandığını ifade eden Karatana, Berkin'in cenazesini Okmeydanı Cemevi'ne götüreceklerini, yarın saat 12.00'de Okmeydanı Cemevi'nde tören düzenleneceğini, vurulduğu yerde yapılacak anmanın ardından saat 15.00'te Şişli Camisi'nde toplanılıp Feriköy Mezarlığı'na kadar yürünülerek cenazenin defnedileceğini bildirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ise bu olayda "devlet katliamının somut bir örneğinin yaşandığını" öne sürdü.

Daha sonra baba Sami Evren ve CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün bindiği cenaze aracı, Okmeydanı Cemevi'ne doğru yola çıktı.

CEMEVİNDEKİ BEKLEYİŞ

Berkin Elvan'ın ölüm haberini alan bir grup, sabahın erken saatlerinden itibaren Şark Kahvesi'ndeki Okmeydanı Cemevi'nde toplandı.

"Berkin Elvan onurumuzdur" ve "Berkin Elvan 15'inde bir fidan" sloganları atan gruptakiler, üzerinde Elvan'ın fotoğraflarının bulunduğu pankart ve dövizler taşıdı.

Pazar tezgahlarıyla Piyalepaşa Caddesi'ni trafiğe kapatan gruptakiler, buradan tekrar cemevine yürüdü. Grup üyeleri, ellerinde flamalarla cenazeyi beklemeye başladı. Adli Tıp Kurumu'ndan çıkan cenaze aracının Okmeydanı'na ulaşmasının ardından Piyalepaşa Caddesi girişinde bekleyen vatandaşlar alkış tutup ıslık çalarak, araca karanfil attı.

Burada da slogan atan gruptakilerin, cenazenin cemevine teslim edilmesinin ardından bekleyişleri devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Berkin'in cenazesi Okmeydanı'nda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN