Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yetki gasp ediyor

Giriş Tarihi: 11.3.2014
İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Ergenekon davası sanıklarının tahliye taleplerini reddederek "Özel Yetkili Mahkemeler Yasası"nı Anayasa Mahkemesi'ne götürme kararı almasına Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan net yanıt geldi. HSYK 1'inci Daire Başkanı İbrahim Okur, "Mahkeme yetki gaspında bulunuyor" dedi. SABAH'ın sorularını yanıtlayan Okur, Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10'uncu Maddesi ile Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri'nin kaldırılmasına dair kanunun geçen hafta yürürlüğe girdiğini belirterek şöyle konuştu: "Bu yasa yürürlüğe girdikten sonra İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin herhangi bir karar alma yetkisi kalmamıştır. Yasaya göre tek yetki ve görevi, gerekçeli kararı 15 gün içinde yazmak ve elindeki dosyayı göndermektir. Anayasa'nın 142'nci Maddesi, TBMM'ye, mahkeme türlerinin kurulup kaldırılmasına dair yetki vermiştir. Mahkeme, 'bizi ancak HSYK kurup kaldırabilir' diyor. HSYK, Meclis'in üstünde değildir. Bu yönüyle '13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi yetki gaspında bulunmuştur' denilebilir."

"AYM'YE BAŞVURAMAZ "
Okur, 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin, ilgili yasa değişikliğini Anayasa Mahkemesi'ne götürme yetkisinin olmadığını da kaydetti.

SORUŞTURULABİLİR

Bundan sonra sanıkların nöbetçi mahkemelere başvurması gerektiğini, belirten Okur, 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkan ve üyeleri hakkında disiplin işlemi yapma yetkisinin HSYK 3'üncü Dairesi'ne ait olduğunu kaydetti. Basında yer alan iddiaları ihbar kabul eden HSYK 3'üncü Dairesi de heyetin işlemlerini incelemeye aldı.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Yetki gasp ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN