Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kanal 24 canlı yayınında 'Başbakan özel' programında Mustafa Karaalioğlu'nun sorularını yanıtladı.

Giriş Tarihi: 12.3.2014 21:48 Güncelleme Tarihi: 12.3.2014 23:30
İşte Başbakan'ın konuşmalarından satırbaşları;

Bugün Siirt mitingindeydik. Tabii oranın bizim için de ayrı bir önemi var damat olarak. Siirt mitinginden sonra Mardin'e geçtik. Mardin kıl payı 750 bin nüfusun üzerine çıktığı için büyükşehir olarak seçime giriyor. Mardin'i ben hiç böyle görmedim, yağmur vardı saolsunlar dağılmamışlar çok coşkulu bir kalabalık vardı.

Gezi parkı olaylarıyla şu anki mitingleri bağdaştırmak uygun değil. Geçenki milli iradeye saldırı vardı ve Ankara ve İstanbul'da mitingler yaptık. İstanbul'da 1.5 milyon kişi vardı. Yurt dışından dönerken havalimanında 100 bine yakın kişi toplandı. Bundan benim hiç haberim yoktu. Uçakta haberim oldu hatta. Bunlar da 17 Aralık, 25 Aralık operasyonlarının tetiklediği olaylar. Bunlar bir paralel devlettir. Devletin kurumlarını işgal etmek istiyorlar. Bunları artık vatandaş, özellikle de MİT müsteşarıma yapılan olay, sonrasında bunlar bütünleştirilince, montajlar, telefon dinlemeleri falan... Bir başbakanın telefon görüşmeleri dinleniyor. Kimse Başbakan'ı dinleyemez. Biz bunların hepsini çıkaracağız. Bunları hatta çözdük. Şimdi bunları açıklarsak olmaz. Dikkatli olmaya mecburuz. Devletin mekanizmalarının çarklarının daha sağlıklı döndüğünü görmemiz lazım. Bunu görünce müdahale zamanı gelmiş demektir.

PARALEL YAPI İLE MÜCADELE

- 80 bin buroşür bastırmışlar. Evlerin kapıların altından bunları dağıtıyorlar ama bunlar yakalandı.

- Seçime doğru bunun bu şekilde devam edeceği ortada. emniyet teşkilatımız şu anda gerekli müdahelerler yapılıyor.

- Paralel yapının başındaki zat şöyle diyor ben ubgüne kadar oy kullanmadım diyor ama yönledirme yapıyor.

- AK Parti'nin dışında hangi partiye oy vermeyin ama hangi partiye verirseniz verin deniyor.

DERSHANELERİN KAPANMASI

- Başbakan olduktan kısa bir süre sonra hükümeti kurduk ve o zamanki milli eğitim bakanı hüseyin beye dedim ki ben dershane sistemine karşıyım ve bunları reform edelim.

- Anadoludaki halk bizi ne zaman bunlardan kurtaracaksınız diye soruyorlar.

- Devletin okulları hiç bir şey veremedi ama bu dershanler her şeyi yaptılar. Bu anlayış yanlış.

- Devletin daireleri ile dershanlerin ne alakası var? kaldı ki dünyanın değişik yerlerinde okulları var. beyfendilerin okullarına dünyanın değişik yerlerinde gittik. Oraların devlet başkanlarına biz referans olduk. Bizim bu yaklaşımımız nedeniyle yaklaşımlar farklı oldu.

DİNLEMELER

- Devletin hassas kurumlarına sızmaya başladılar ve art niyetliydiler.

- Şimdi burada bize düşen devleti bu virüslerden temizlemek. Bunu yapmamız gerekiyor.

- Nerelere kadar nufüs ettikleri görülüyor.

- Son Milli Güvenlik Kurulu'nda da yaptığımız açıklamada söylediğimiz gibi burada ulusal güvenliğimizi tehlikeye atıyorlar.

- Biz bunun önüne geçmek için gerekli tedbirleri almak zorundayız.

- Bunların olayı sıradan değil. Basit ajanlık olayı değil, casusluktur.

- Devletin kurumları içerisine girerken bunların bütün güvenlik araştırmaları yapılıyor. Ama bunlar istihbarat teşkilatına kadar sızmışlar.

- Ben emniyet teşkilatının istihbaratına güvenemezsem kime güveneceğim?

- Bunların bir defa üç tane önemli hasreti var. Bunlarda takiye var, yalan var, fitne var. şu an bunların eline su dökemezsin.

- Bunlar yalan söylecek insanlar değil dedik ama bundan sonra ağzıyla kuş tuttsa olmaz.

- Öbür tarafta her türlü iftara da var.

- Bundan sonraki atacağımız adımlar süratle sonuca ulaşacaktır.

- Yalanın bizim inancımızdaki yeri çok çok tehlikili.

TELEFON KONUŞMALARI

- Ben meydanlarda bir şey anlatıyorum. Bazı iş admaları bunlarla özel ilişkiler içerisine girer ve açığı da varsa biz nasıl çözeceğiz bu işi.

- Ama hala iş adamları bize değil oraya güveniyorsa işte bu paralel örgüttür. Sen bize güveneceksin.

- Namuslular da namussuzlar kadar cesur olmazsa bu iş çözülmez.

- Tehdit var ve koruma gereği varsa biz zaten seni koruma altına alırız.

- 25 Aralık olayının içerisine yapılan hareket bir çok şeyi ortaya çıkardı. Bir çok işadamı masaya oturtulmak istendi.

- HSYK burada ne yaptı. Bundan önce de benzer şeylerin olması gerekirdi. Bu tür mekanizmalar devreye girmezse bu ülkede adaleti temsil edemezsiniz.

- Adam kalkıp ben yasama organını tanımıyorum diyorsa bunun bedelini ödemesi gerekir. Sen kimsin de yasamayı tanımıyorsun? Artık özel yetkili mahkeme diye bir şey yok. Sen yeni görevini bilmeden kalkıp açıklama yapıyorsun. Buna hakkın yok.

YOLSUZLUĞA KARŞI ÖNLEM

- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı şu an 300 yıl azami bir ceza ile yargılanmak üzere yargıda. Bu açılmış bir dava.

- Ana muhalefetin başındaki zat kendi büyükşehir belediye başkanının bu durumuyla ilgileniyor mu? Bu sıradan bir şey değil.

- Benzer şeyler benim partimin belediye başkanları için de geçerlidir. Bir suç sabit olmadıktan sonra siyasi rant kazanmak istemek olacak şey değil.

- Bu ara montaj düblaj bütün bunlar moda oldu. Bu teknoloji artık o kadar ileri gitmiş ki tamamen farklı noktalara çekiliyor.

- Sen bunları kalkıp grup toplantında dinletiyorsun. Biraz edep, haya gerekiyor.

- Bunların amacı acaba biz bundan da bir şey elde edebilir miyiz, onun gayreti içerisindeler.

- Bakın bizim yola çıktığımızda 3Y diye bir başlığımız vardı. Yolsuzluk, Yoksulluk ve Yasaklar. Biz bunlarda başarılı olmasaydık bu günlere gelemezdik.

- Bizim buralara gelişimiz durup dururken olması. Göreve geldiğimizde milli gelir 230 ilyar dolardı ama bakın şu anda 850 milyar dolara çıktı.

17 ARALIK SONRASI EKONOMİ

- Bu olaylar sadece bir rüzgar gibi gelip geçer. Piyasalar artık hemen kendisini toparlıyor.

- Türkiye ekonomisi zemini artık sağlam. Bundan sonra çok daha iyi olacak.

- Ocak ve Şubat ayına bakıyoruz tüm zamanların rekorları kırılıyor. Bunlar devamlı olarak artıyor.

- Çok iddialı konuşuyorum. Eğer bu seçimde 1. parti olarak çıkmazsak, ben genel başkanlık koltuğunda oturmam. Aynı şeyi CHP Genel Başkanı'na söylüyorum. Kendisi de bunu yapacak mı? Sen 2. parti olmaya mı geldin? Ben bu seçimde 1. parti olmazsam çekileceğim, diğerleri de bunu söyleyebilmeli. Bu politikayı benimsemeliler. Pehlivan gibi yenile yenile gidiyorlar. Bırakıp başkaları yürütsün bu işi...

- 3 dönem milletvekilliği yapan kişi 1 dönem ara versin ondan sonra tekrar devam edebilir dedik. Bu arkadan taze hücrelerin yer bulmasına neden oluyor. Bizde birçok kişi değişti. Genç dinamik arkadaşlar geldi. Bu seçimde kadınların yeri AK Parti'de çok fazla olacak. İstediğimiz kadar değil ama...

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Benim şu anda 30 Mart'ı gördükten sonra oturacağız konuşacağız ve nihayi kararı alacağız. 30 Mart benim için çok çok önemli. Bundan sonra kararımızı vereceğiz.

ERGENEKON TAHLİYELERİ

Bir defa bu mücadelemizi geri çekme gibi düşünülemez. Tutukluluk süresinden gideresek, haksız yere insanların 5 yıl 10 yıl tutuklu kalmasının adil olmadığını düşünüyoruz. Burada 5 yıl bile fazla. Yargının burada suçu var. Neden 5 yıl 10 yıl karar vermiyorsun. Kaldı ki karar verildi, burada 10 yıl yatana yazık değil mi? Biz bu tutukluluk süresini 5 yıla indirdik. Şu anda çıkanların bireysel başvuru ile çıkanların hiçbiri AK Parti'ye teşekkür etmedi. CHP karşı çıktı BDP karşı çıktı. Bu bireysel başvurudan faydalanarak 5 yılın altında olmasına rağmen sayın Başbuğ çıktı. Tabii burada bunlar tutuksuz yargılanıyorlar. Ben Başbuğ'un tutuksuz yargılanmasını kaçma ihtimalinin olmadığını savundum. Hatta Cumhurbaşkanımız da bu beyanda bulundu.

7 ay gecikmeli kararı yazmıyorsun. Anayasa Mahkemesi ona atıfta bulundu. Sen neden 7 ay gerekçeli kararı yazmıyorsun? İşte paralel yapı... Burada günahsız olarak içerde yatanlar var. Hakikaten suç işlenmişse ver kararını. Bir savcı bir hakim bu tip kararları verirken şunu sormalı; bu karar neden verilmiyor ne bekleniyor.

Orada yatmanın ne anlama geldiğini bunlar bilmiyorlar çünkü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN