Başkentte dev açılış

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kızılay-Çayyolu Metro Hattı'nın metro hattında ilk seferi yaptı.

Giriş Tarihi: 13.3.2014 10:55 Güncelleme Tarihi: 13.3.2014 14:45
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kızılay-Çayyolu Metro Hattı'nın açılış töreni öncesi metro hattında ilk seferi yaptı. Çayyolu'nda koltuğun başına geçerek sürüşü gerçekleştiren Başbakan Erdoğan'a, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek eşlik etti. Erdoğan, yaklaşık 16,5 kilometrelik mesafe sonrası Milli Kütüphane yanındaki durakta açılış törenini gerçekleştirdi.

KIZILAY- ÇAY YOLU ARASI 25 DAKİKA

Çayyolu metrosu,16 bin 590 metre uzunluğunda. 11 istasyonlu olan Çayyolu metrosu hattındaki yolculuğun, 25 dakika sürmesi planlanıyor. Çayyolu Metrosu ile Söğütözü'ndeki Ankaray bağlantısı, yıl sonunda hizmete girecek. Söğütözü istasyonu, metro ve Ankaray için ortak istasyon olacak. AŞTİ'ye gelen yolcular bu bağlantı ile Çayyolu yönüne metroyla gidebilecek

BİR HAFTA ÜCRETSİZ!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Dün İstanbul'da, değişik yerlerde partimizin seçim koordinasyon merkezlerini yaktılar, yıktılar. Seçim araçlarını yaktılar. Hani siz demokrat, hani siz özgürlükçüydünüz. Bunlar sahtekar, sahtekar. Ne doğrusu, ne dürüstlüğü ya. Bunların demokratlıkla filan alakası yok, bunlar sandığa inanmıyor ve geleceklerini de görüyorlar. 30 Mart'ı şimdiden görüyorlar, gördükleri için de artık ne yapalım, kargaşa çıkarılım da acaba bu kargaşayla netice alır mıyız' ama alamayacaklar. 30 Mart'ta sandıkta gereken cevabı, Ankaralı kardeşlerim de Türkiye'de yaşayan kardeşlerim de verecek" dedi.

Kızılay-Çayyolu Metro Hattı'nın açılış töreni, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in katılımıyla gerçekleştirildi. Başbakan Erdoğan, yaptığı konuşmada, "Yıllardır özlemle beklediğiniz Kızılay-Çayyolu metrosunun ülkemize ve başkentimize hayırlı olmasını diliyorum. Metronun süratle tamamlanarak, Ankara'mızın hizmetine verilmesini sağlayan Ulaştırma Bakanlığımız, metronun inşaatını üstlenen firmaları, metro inşaatında görev yapan işçilerimizi, teknisyenlerimizi, mühendislerimiz kutluyorum. Metro projesini başlatan ve daha sonraki aşamalarında da yakından takip ederek bu güzel hizmetin Ankara'mıza kazandırılmasını temin eden Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek'i ve ekibini tebrik ediyorum. Kızılay-Çayyolu hattında her aşamada, her kademede, katkısı ve emeği olan herkese şahsım, milletim ve tüm Ankaralılar adına şükranlarımı sunuyorum. Bu metro hattını öngörülen zamandan 10 ay önce tamamlayarak hizmete sunuyoruz. Ankaralı kardeşlerimizi daha fazla bekletmemek için firmalarımız gecelerini gündüze kattılar ve açılışı erkene aldılar. Çayyolu'ndan metroya binen bir kardeşimiz 25-30 dakika içinde trafiğe takılmadan, hiçbir engel ve sıkıntıyla karşılaşmadan Kızılay'a ulaşabilecek. O hat üzerindeki 11 durağın 5'inde geniş kapasiteli otoparklar bulunuyor. Çevrede oturan kardeşlerimiz araçlarıyla bu istasyonlara gelip araçlarını bırakıp metroyla arzu ettikleri yere gidip, sonra da aynı şekilde evlerine ulaşacabilecekler" ifadelerini kullandı.

12 Şubatta Ankara'da Batıkent-Sincan metrosunun açılışını yaptıklarını hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Bu hattı da öngörülen zamandan 11 ay önce tamamlayarak hizmete aldık. Geriye kaldı Keçiören-Tandoğan metrosu. Onun inşaatı da süratle devam ediyor, İnşallah bu yıl sonuna kadar Keçiören-Tandoğan metrosunu da tamamalyacak, önce test sürüşlerini başlatacak, ardından da hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız. Böylece, söz verdiğimiz 3 metro hattını da Ulaştırma Bakanlığımız ve Büyükşehir Belediyemizin gayretleri, fedakarlıklarıyla Ankaramıza kazandırmış oluyoruz. Ankara'da Batıkent-Sincan hattı devreye girene kadar 23,5 kilometre raylı sistem hizmet veriyordu, Batıkent-Sincan ile buna 15,5 kilometre daha eklemiştik, bugün bu hatta 16,5 kilometre daha ekliyoruz. Böylece, Ankara'daki toplam raylı sistem uzunluğu 55,5 kilometreye ulaşıyor. Keçiren-Tandoğanı da ilave ettiğimizde bu uzunluk 67,5 kilometreye çıkacak. Bu projeleri sonuçlandırdık diye 'Tamam' demiyoruz, yeni projeler, yeni çalışmalar içindeyiz. Şimdi gündemimizde Kızılay'dan Esenboğa Havalimanı'na giden Ulus'un, Siteler'in, Kuzey Ankara Projesi'nin, Pursaklar'ın, Saray Fuar alanının da güzergahında bulunduğu 29 kilometre uzunluğunda bir metro hattı projesi var. Kızılay'dan gara yine bir başka metro hattı projemiz üzerinde çalışıyoruz. Bunları da hayata geçirdiğimizde Ankara toplu taşıma konusunda örnek bir şehir haline gelmiş olacak. Bütün bu metro hatlarının Ankaramıza, Başkentimize hayırlı olmasını diliyorum. Hemşehrilerimizin bu metro hatlarında huzur, sağlık ve güven içinde ağız tadıyla yolculuk yapmasını temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

"BİZİM SİYASETİMİZ 'ESER VE HİZMET SİYASETİ"

"25 Şubat'ta Ankara'da 1071 Malazgirt Bulvarı'nın, köprülerin, altgeçitlerin, çevre düzenlemelerinin açılışını gerçekleştirdik" diyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Biliyorsunuz, daha önce de Ankara'da Bilkent ve Etlik şehir hastanelerinin temellerini atmıştık. Hükümet olarak, belediyelerimiz olarak Türkiye'nin şehirlerinin çevresini değiştiren dev projeleri önümüze çıkartılan tüm engellere azimetle, kararlılıkla başlatıyor, neticelendiriyor ve hizmete alıyoruz çünkü bizim siyasetimiz 'eser ve hizmet siyaseti'.

Kardeşlerim, bakınız her yerde söylüyorum, 'Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri'. Görüyorsunuz, eşekten bile bir eser kalıyor 'semer', biz diyoruz ki insan olarak eser koy eser. Bunlar laf üretiyor laf, eser var mı bunlardan? Yok. bugüne kadar oldu mu, 'yok' şimdi çıkmışlar yine konuşuyorlar. Ya, ne yapacaksınız onu söyleyin. Ortaya öyle projeler koyun ki inandırıcı olsun. Öyle kuru lafla bu işler olmaz. Şunu bedava yapacağım, mazotu şuraya indireceğim, bedava raylı sistemi kullandıracağım neyi kullandırıyorsun ya. Hangi parayla kullandırıyorsun? Ya bu ülkeyi neyle idare edeceksin? Bu personelin maaşını neyle ödeyeceksin? Öyle doğru konuş ki inandırıcı olsun, siyaset dürüstlük üzerine bina edilir, yalan üzerine değil. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar, bunlarınki yatsı olmadan söndü.

2023 yılına Türkiye'yi hazırlamanın mücadelesini verdiklerine dikkati çeken Erdoğan, "Biz, çocuklarımıza 2053 hedeflerine bırakmanın çabası içerisindeyiz. Kardeşlerim, ODTÜ'de olduğu gibi biz çocuklarımızın eline molotof kokteyli, taş, sopa, sapan, bilye vermiyoruz. Biz, çocuklarımızın eline tablet bilgisayar, kalem, kitap veriyoruz. Bizim farkımız bu. Bizi onlardan ayıran bu. Onun için milletimin bu oyunlara gelmemesini hatırlatıyorum. 'Bu oyunları beraber bozalım' diyorum. İşte dün İstanbul'da değişik yerlerde partimizin seçim koordinasyon merkezlerini yaktılar, yıktılar. Seçim araçlarını yaktılar. Hani siz demokrat, hani siz özgürlükçüydünüz. Bunlar sahtekar, sahtekar. Ne doğrusu, ne dürüstlüğü ya. Bunların demokratlıkla filan alakası yok, bunlar sandığa inanmıyor ve geleceklerini de görüyorlar. 30 Mart'ı şimdiden görüyorlar, gördükleri için de artık ne yapalım, kargaşa çıkarılım da acaba bu kargaşayla netice alır mıyız' ama alamayacaklar. 30 Mart'ta sandıkta gereken cevabı, Ankaralı kardeşlerim de Türkiye'de yaşayan kardeşlerim de verecek" diye konuştu.

"30 MART'TAN SONRA 'DURMAK YOK, YOLA DEVAM' DİYORUZ"

Başbakan Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti:

"Kardeşlerim, sadece Ankara'da yaşanan değişim ve dönüşüm bile başlıbaşına bir başarı hikayesidir. Nerede 1970'lerin, 1980'lerin Ankara'sı nerede bugünün Ankara'sı? Kardeşlerim, şu Ankara'nın bir havalimanı bile yoktu ya. İndiğiniz zaman bir havalimanına bir modern havalimanına sahip miyiz? Burası Ankara'ydı. Bu modern havalimanını Ankara'ya biz kazandırdık. Havalimanından Ankara'ya şu gördüğünüz Turgut Özal Bulvarı'nı, o bulvarı büyükşehir belediyemiz kazandırdı. Görüyorsunuz, 3 gidiş 3 geliş, gayet güzel refüjleriyle, alt-üstgeçitleriyle, tamamıyla zenginleştirilmiş modern bir şehir havasını görüyoruz. Aynı şekilde eskiden gecekondular var mıydı? Ankara'dan, Kuzey Ankara yolunda sağda-solda gecekondular var mıydı? O gecekondular ne oldu? Kentsel dönüşümle Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ birleşerek onların tamamını yıktı ve oralarda gördüğünüz gibi o modern binaları inşa ettik ve şimdi değişik düzenlemeler yapılmak suretiyle çok daha güzel bir hale İnşallah orası da geliyor. Bugün parkları, yollarıyla, raylı sistemiyle hamdolsun Başkent unvanına ve sıfatına yakışır bir görüntüye kavuştu. Ben, Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Bey, Ulaştırma Bakanımızı ve ekibini, mimarından mühendisine tüm yüklenici firma mensuplarını huzurlarınızda kutluyorum, tebrik ediyorum. '30 Mart çok daha güzel olacak' diyorum inşallah 30 Mart'tan sonra durmak yok yola devam diyoruz. Yatırımlarımızı zenginleştiriyoruz."

Başbakan Erdoğan, Kızılay-Çayyolu metrosunun bir hafta ücretsiz olacağı müjdesini verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkentte dev açılış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN