Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüksek Mahkeme'ye 3 aday

Giriş Tarihi: 13.3.2014
Yargıtay, Anayasa Mahkemesi üyeliği için 3 adayını belirleyerek atama için Köşk'e gönderdi. Yargıtay Büyük Genel Kurulu, Mehmet Erten'in yaş haddi nedeniyle emekliliğiyle boşalan Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçim için dün sandık başına gitti. Yasa gereği en çok oyu alan 3 adayın ismi Cumhurbaşkanlığı'na gönderilecekti. Seçimlerde 3 aday yarıştı. Seçimlerde Yargıtay 4'üncü Ceza Dairesi'nden 2 aday çıkması dikkat çekti. Bu iki adayın karşısına 17'nci Hukuk Dairesi'nden de bir aday çıktı. Oylama sonunda Yargıtay 4'üncü Ceza Dairesi'nin iki üyesi İbrahim Şahbaz ve Hasan Tahsin Gökcan'a 124'er oy çıktı. 17'nci Hukuk Dairesi Üyesi Saliha Nuran Canpolat da 94 oy aldı. Seçimlerde 21 oy boş, 8 oy da geçersiz çıktı. Yargıtay Başkanlığı, seçim sonucunda bu üç adayın isimlerini atamayı yapmak üzere Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e gönderdi. Cumhurbaşkanı Gül, seçilen 3 isimden birini Anayasa Mahkemesi üyesi olarak atayacak.

ADAYLAR KİM?

İbrahim Şahbaz: Yargıtay'ın eski üyelerinden. Uzun süre Yargıtay Savcısı olarak görev yaptı ve üst düzey kamu görevlilerinin Yargıtay'da yargılandığı dönemde Başsavcılık makamını temsil etti. Anayasa hukuku ve düşünce özgürlüğü konularında yoğunlaştı.
Hasan Tahsin Gökcan: Yargıtay'a Anayasa değişikliğinden sonra seçildi. Bir süredir Yargıtay'da Tetkik Hakimi olarak görev yapıyor. Türk Ceza Kanunu ve Trafik Kanunu ile ilgili bilimsel çalışmalar yaptı.
Saliha Nuran Canpolat: Son olarak Ankara Hakimliği görevindeyken Anayasa değişikliğinden sonra Yargıtay üyesi oldu. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksek Mahkeme'ye 3 aday
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN