Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diyanet'ten mut'a yalanına isyan

Giriş Tarihi: 14.3.2014 09:55

Paralel yapı, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in "Zekat paralarıyla gazete çıkarılamaz, televizyon kurulamaz" açıklamasına mut'a iftirasıyla karşılık verdi.

Paralel yapıya sosyal medya hesapları tarafından "Diyanet İşleri Başkanlığı'nın imamları İran'a göndererek mut'a nikahı yapmalarına izin verdiği" yönündeki iddiaya Diyanet, çok sert bir açıklamayla karşılık verdi.

Görmez'in "Zekat paralarıyla gazete çıkarılamaz, televizyon kurulamaz. İslam'ın da olsa reklamı, propagandası yapılamaz" açıklamasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı'na yönelik karalama kampanyası başlatıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada çirkin iftiranın kurumu itibarsızlaştırmak için belli çevrelerce yürütüldüğü ifade edilirken ilahi adaletin tecelli edeceği hesap gününü hatırlatıldı. Diyanet, iddia için gerekli hukuki sürecin de başlatılacağını duyurdu.

İşte Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan sert açıklama:

"Son zamanlarda Diyanet İşleri Başkanlığımızı doğrudan veya dolaylı hedef alan bir takım tartışmalar üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına lüzum görülmüştür.

Uzun süredir Başkanlığımız üzerinden yapılan tartışmaların dinî ve ilmî olmaktan uzak bir şekilde tamamen siyasi bir amaç doğrultusunda planlı, sistematik ve hiçbir ahlâkî değer tanımaksızın yürütüldüğü, bu sayede Başkanlığımızın siyasi polemiklerin bir parçası haline getirilmeye çalışıldığı apaçık ortaya çıkmıştır.

Bugün bazı sosyal medya kullanıcılarının ahlak dışı ve sistematik bir şekilde "Diyanet İşleri Başkanlığının imamları İran'a göndererek mut'a nikâhı yapmalarına izin verdiği" yönündeki mesnetsiz iddiaları ahlak dışı bir iftiradan ibarettir.

Toplumumuzda dini bir referansı olmadığı ve Başkanlığımızın mut'a nikâhı hakkındaki görüşleri tartışma götürmeyecek kadar açık olduğu halde uzun zamandır belirli çevrelerin mut'a nikâhı üzerinden Diyanet İşleri Başkanlığımızı çirkin iftira ve yalan iddialarla itibarsızlaştırmaya çalıştıklarını kaygıyla takip etmekteyiz.

Söz konusu iftira ve iddialar öncelikli olarak Başkanlığımız tarafından Hz. Peygamberin hayatı ile ilgili hazırlanan bir kitabın, cahiliye döneminin batıl nikâh çeşitlerini anlatan bölümünde yer alan bir soru cümlesinden hareketle "Diyanet mut'a nikâhına cevaz veriyor" algısı oluşturulmak istenmiştir. Söz konusu iddialar sosyal medya hesaplarımızda yalanlandığı halde, bu kampanya sistematik olarak sürdürülmeye devam etmiştir. Bugün ise belli çevreler tarafından akla ziyan bir şekilde gündemde tutulmak istenen mut'a tartışmalarıyla Diyanet'in imamları İran'a götürerek mut'a nikâhı yaptırdığı şeklindeki iftiralar ortaya atılmaktadır.

Hiçbir mesnedi olmayan bu çirkin iftira kampanyasını yürütenlerin her türlü değerden yoksun olarak toplumu din üzerinden kamplaştırarak bir fitne oluşturmaya çalıştıkları açıktır. Dini konulardaki görüşlerinde Kur'an ve Sünnet çizgisini muhafaza eden ve siyaset üstü duruşunu koruyan Diyanet İşleri Başkanlığımıza bu çirkin iftiraları atanlara ilahi adaletin tecelli edeceği hesap gününü hatırlatıyor, bu fütursuzluğu yapanları aziz milletimizin vicdanına ve engin ferasetine havale ediyoruz. Konu ile ilgili gerekli hukuki süreç başlatılacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyanet'ten mut'a yalanına isyan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN